Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

KIŞ HASTALIKLARI ve ÇOCUKLAR

        Kış hastalıklarından en çok da çocukları etkilenmektedir. Özellikle de okul ve kreş çağındaki çocuklar, kalabalık ortamların etkisi ile yayılan soğuk algınlığı ve zatürre gibi hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları oldukça sık görülüyor. Çocukların okul ve ya kreş gibi ortamlarda daha fazla zaman geçirmeye başlaması bu hastalığa zemin hazırlıyor. Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesinin sebepleri arasında henüz bağışıklık kazanmamış olmaları ve hijyen kurallarına yeterince uyamamaları gelmektedir. Toplumda en sık görülen rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Okula giden bir çocuk yılda yaklaşık 6-7 kez soğuk algınlığı geçirebiliyor.

KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMA

       Kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlayabilmek için vücut daha fazla enerji harcamaktadır. Bu enerji ihtiyacı karşılanmadı takdirde de doğal olarak vücudun direnci düşüyor, enfeksiyonlara yatkın hale geliyor. Soğuk, özellikle de akciğerin tüm hastalıklarını tetikliyor. Bronşit, astım gibi sağlık sorunları daha sık görülür oluyor. Ayrıca kronik böbrek ve diyabet hastaları, kalp hastaları geçiren kişiler aşırı soğuklardan çok daha fazla etkileniyorlar. Kışın ortaya çıkan hava kirliliği de soğukla birleştiğinde sorun çok daha fazla büyüyebiliyor. Kış mevsiminde enfeksiyonların ağır geçmesi sebebiyle korunma tedbirlerine özen gösterilmesi gerekiyor. Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olanların havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları gerekiyor. Kış hastalıklarından korunabilmek için, öncelikle kronik hastalığı olanların kış aylarına girerken mutlaka genel kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Yaşanılan ortamın ısısı iyi ayarlanmalı ve havanın aşırı kuru olmasını engellemek gerekiyor. Egzersiz programları kış aylarına uygun saatlerde ve hava kirliliğinin en az olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Kış hastalıklarından korunabilmenin en etkili yolu beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri ile vücut desteklenmelidir. Kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalmaktan kaçınılmalı ve enfeksiyonu olan kişilerle yakın temasta bulunulmamalıdır. Hava sıcaklığına uygun kıyafetler giyilmelidir.

        Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ellerin sık yıkanması ve yakın solunum temasından kaçınmaktır. Hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burun bölgesini tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılmalıdır. Düzensiz beslenme, Alkol ve sigara kullanımı, egzersiz azlığı, hareketsizlik, fazla kilolar, beden ve çevre için gereken temizlik kurallarına uyulmaması ve son olarak ta uyku saatlerinin düzensizliği bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyen faktörlerdir. Kış aylarında yeterli protein alımı oldukça önemlidir. Yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt, kuru baklagiller gibi protein içeren gıdaları tüketmeli, özellikle de Omega 3 içeriğinden dolayı balık ve balık yağı tüketmek gerekmektedir. Omega 3 bağışıklık sistemini de güçlendirerek kış depresyonunun oluşmasını engelleyen bir özelliğe sahiptir. Kış aylarında A ve C vitamininden zengin gıdalar almak bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir