Kirpik Dibi iltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle sıcaklarda artış gösteren kirpik dibi iltihabı, nemin gözlerde bakteri oluşmasına neden olduğundan dolayı meydana gelir. Kirpik dibi iltihabının belirtileri arasında gözde batma, kızarıklık ve göz kapağında kaşıntılar olarak gözlenir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi kirpik dibi iltihabı da ciddiye alınması gerekir.

Kirpik dibi iltihabına ergenlik dönemlerinde sık rastlanır. Ergenlik döneminde başlayana bu hastalık uzun yıllar devam edebilir. Kirpik dibi iltihabı, göz sağlığınızı tehdit eder ve kaliteli yaşamınızı engeller.

Toz, kir, sigara dumanı, kimyasal maddeler vücutta tutunarak bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakterilerde göz kapağında birikerek bakteri florasının dengesini bozar. Kirpik dibi iltihabı bu şekilde oluşarak kişinin göz sağlığını bozmaktadır.

Tedavi edilmeyen kirpik dibi iltihabı, arpacık ve şalazyon denilen yağ kistlerinin oluşmasına neden olur. Sert yağ kistleri kirpiklerin içe dönmesine, göze batmasına ve dökülmesine sebep olurlar. Gözün görme işlevini çok fazla etkilemese de kornea tabasındaki iltihaplanmalar ameliyat gerektirebilir.

Kirpik dibi iltihabı tedavisi

 

Kirpik dibi iltihabı sorunu yaşayan hastalar için uzmalar, bebek şampuanı ya da kapak hijyeni için geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını öneriyorlar. Göz kapağının temizlenmesine ve bakımına da özen gösterilmeli. Göz kapağına sıcak pansuman da iyi gelebiliyor. Sertleşmiş olan yağ tabakaları böylece yumuşar.

Kirpik dipleri çevresindeki birikintileri yok etmek için nemli gazlı bez ya da kulak pamuğu göz çevresine sürülmelidir. Gerek olursa antibiyotikli-steroidli ilaçlarda kullanılabilir. Bazı hastalar için doktorlar ilaç tedavisini uygun görmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir