Kim, nasıl üretti belli değil!

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ”Merdivenaltı üretim” olarak adlandırılan, kim tarafından, nasıl üretildiği belli olmayan ve internetten satılan ürünlerle ilgili vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’da düzenlenen operasyonda, sahte ilaçlar ele geçirildiğini hatırlatarak, insan sağlığıyla oynayan kaçak üretim yerlerinin varlığının halkı ve sağlıkçıları endişeye sevk ettiğini, halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini belirtti.

”Polis tarafından bu sabah gerçekleştirilen operasyondaki yerler gibi, ‘Merdivenaltı üretim’ olarak adlandırdığımız, kim tarafından, nasıl üretildiği belli olmayan ve internetten satılan ürünlerle ilgili vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Çolak, bu tür ürünlerde çok rahat sahtecilik yapılabildiğine dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye genelindeki tüm eczanelerde başarıyla uygulanan İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde bir ilacın üretimden hastaya ulaşıncaya kadar tüm aşamalarda sisteme kaydedilerek veri tabanında saklandığını belirten Çolak, eczaneden alınan ilaçların sahte olamayacağını vurguladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü bu başarılı operasyondan dolayı tebrik eden Çolak, ”Sağlığımızı riske atmamak için tüm vatandaşlarımızı bu tür ürünleri internetten almamaları ve en doğru adres olan eczaneden almaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir