Kilo verememenin nedenleri

Kilo her insan için başlı başına bir sorun. Genelde kilo almaya müsait bir bünyeye sahip olanların kilo almak, kilo vermekten daha zordur cümlesini pek çok kez kullanmıştır. Defalarca diyet yapıp kilo veremeyen, aksine daha fazla kilo olan kişiler vardır. Gerçek anlamda diyet yapan bir kişinin kilo verememesi mümkün değildir. Kurallarına uygun bir şekilde diyet yapan kişi, eğer sağlıksal olarak herhangi bir sorunu yoksa mutlaka istediği kiloya düşer.

 Kilo verememenin nedenleri arasında kahvaltı yapmama yanlışı vardır. Kişi ne olursa olsun sabahları kahvaltı yapmalıdır. Çünkü kahvaltı yapmayan kişinin metabolizması hızlı çalışmaz ve kilo veremez. Elbette kahvaltı yapılırken de lifli gıdalar, taze meyve ve yağsız süt gibi hafif gıdalar tüketilmelidir. Bir diğer kilo verememe nedenleri arasında ise, şeker bağımlılığıdır. Kilo vermek isteyen bir kişi şekerli gıdalardan, çikolatalardan uzak durmalıdır. Çünkü tüketilen yiyeceklerden yeterince şeker alırız. Bunların dışında un ve buna benzer ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 Kilo verememe nedenlerinin en başında fazla ekmek tüketimi gelir. Mutlaka süt ürünleri tercih edilmelidir. Çünkü süt ve süt ürünleri bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. En önemlisi de kilo verememenin nedenleri arasında yeterince su tüketmemektir. Günde en az 8 bardak su içmek metabolizmayı canlı tutmayı sağlar. Mutlaka sebze tüketimini arttırmalısınız. Yeterince sebze tüketmemek kilo verememenin nedenleri arasında en önemli sorundur. 
Aşırı stresli olmakta başlı başlına kilo almanın en büyük düşmanlarından biridir. Çünkü stresli olan kişi, yiyeceklere yönelerek, farkında olmadan gereğinden fazla kalori alır. Dolayası ile psikolojinin de önemli bir rolünün olması bilinmesi gerekilen en önemli konulardan biridir.En önemlisi hareketsiz bir yaşamın kontrolü altında kalmak, kilo verememe nedenlerinin en başında gelir.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir