SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Kilo almanın En önemli sebebi : Algılar

Kilo almanın En önemli sebebi : Algılar

Şimdiye kadar söylenen kilo problemleri önemli nitelik taşımakta olup, belkide en önemli unsuru göz ardı etmiş bulunmaktadır.  Uzman diyetisyen ve NLP uzmanı Sayın Serkan Tutar algıların kilo alımı konusundaki etkisinden bahsederek önemli yerleri söylüyor.

İnsanların kilo alması çok normal bir etmen olup bunun sayısız yöntemi olabilir. Sadece çok yiyerek kilo alınır demek yanlış olmakla beraber kalorisi yüksek besinlerin tercih edilmesi, bazı hormon seviyesindeki dengesizlikler ve sinir,stres, psikolojik problemler kişilerin kilo almasını sağlayabilmektedir.

Algı sistemleri nedir sorusuna cevap verecek olursak; algı sistemleri bütün herkesin bildiği işitsel,kokusal,görsel ve kokusal kanallardır. Algılar bizi özellikle gün içinde yönlendiren başlıca etmenlerden olup kilo almamızda kusursuz en önemli etmendir. Şöyle ki restorant tercih ederken bile “Orası çok güzel manzaralı” veya “Orası çok sessiz ve rahat” gibi konuşmalardan rahatça anlayabiliriz ki algılarınız sizi yönlendiriyor! Mesela yukarıdaki örnekte verdiğimiz gibi Orası çok güzel ve manzaralı oluşu sizin görsel özelliğinizinle hareket ettiğinizi söylüyor. Acaba yemek seçerken de algılarınız sizi yanıltıyor olmasın?

Görsel Bireyler için : Size göre kötü görünen bir yemek size göre asla yenmeyecek bir yemektir. Yemeği nerde yediğinizin, yemeğin kokusu ve lezzeti umurunuzda değildir. Sizin için Görsellik ön planda. Sadece güzel görünen bir yemeği sırf güzel göründüğü için tercih edebilirsiniz.

İşitsel Bireyler : Genelde müzik veya seslerin yada sessizliğin dersek daha doğru olmuş olur ki böyle nedenlerden dolayı sizde kilo almış olabilirsiniz. İşitsel bireyler gün içerisinde çok fazla ayakta yemek tüketmektedir. Reklamlardan ve dışarıdan yemek sipariş etmişseniz paketleme kutusu bile sizi etkileyebilir!  Bu huyunuzdan kurtulmanız çok zordur. Örnek olarak çekirdek yiyorsunuz çok fazla tükettiniz ama bir türlü kopamıyorsunuz. İşte size çok güzel bir örnek!

Dokunsal Bireylere gelecek olursak zihnimizde dolaşan hisler ve duygular bizi yönlendirebilir. Daha detay verecek olursak kendi elinizle yaptığınız yemek sizi yemeye daha çok teşvik edebilir. Kim bilir belki kendin pişir kendin ye lokantaları da sizin için kurulmuştur.

Kokusal Bireyler: Bu bireyler iştahlarına çok düşkün olup yeter ki güzel koksun ben o yemeği her türlü yerim mantığıyla hareket etmektedir. Özellikle bol baharatlı yiyecekleri tercih ettiğiniz gözle görülmektedir. Ve yine size çatal bıçak sunulduğu zaman “Bu Ne Ya!” diye tepki veriyorsanız siz kokusal birey özelliği taşıyorsunuz demektir.


Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir