SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı nedir? Bunu sizlere kısaca açıklayalım. Kıdem tazminatı; bir işçinin işverene karşı verdiği emeğe karşılık gelen tazminat hakkıdır. Özel bir tazminattır. 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesince düzenlenmiştir. Bir işçinin kıdem tazminatı hakkını kazanması için tek işverende en az bir yıl çalışması, aynı zamanda iş sözleşmesini kanuna uygun şekilde sona erdirmesi gerekmektedir.

Peki kıdem tazminatı almak için gerekli şartlar nelerdir? İlk olarak işçinin haklı ve geçerli nedenler ile fesih hakkını kullanması gerekmektedir. Bu nedenler arasında; sağlık problemleri, zorlayıcı sebepler, ahlak kurallarına uymayan haller gibi durumlar yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Tavanı

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin her bir yıl için son brüt ücretinin otuz günlük tutarı dikkate alınmaktadır. İşçinin işe giriş ve çıkış tarihleri belirlenir. İşçinin en son aldığı brüt ücret ile çalıştığı toplam yıl süresi çarpılır. Eğer yıldan arta kalan günler varsa bu günler tespit edilir. Son brüt ücret 365’e bölünür. Böylece günlük ücret bulunur. Son olarak hesaplanan rakamlar toplanır.Kıdem tazminatı hesaplamak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. yaemin
    • resul
  2. aliye mutlu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir