Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı çok karışık bir konu olması dolayısıyle akıllarda hep soru işaretlerine neden olmuştur. Kıdem tazminatı kişinin çalıştığı işte geçirdiği zamana istinaden bu zamana bağlı olarak verilen paraya denir.  Sgk kıdem tazminatı alabilmesi için kişinin kendi arzusu doğrultusunda işten çıkmamış olması, işveren tarafından haklı sebeplerle işten atılmamış olması, çalışan eğer erkek ise askerlik dolayısıyla işten çıkmamış olması, kişinin emekli olabilmek için gerekli niteliklere sahip olması.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı

Emekliliğe en azından başvurmuş olması, en az 7000 gün prim ödemesinin yapılmış olması ve kadın ise 58 erkek ise 60 yaşını doldurmadan kendi arzusu doğrultusunda işten ayrılmış olması veya emeklilik süresini doldurup yaş dolmasını beklerken kendi arzusuyla işten ayrılmış olması, kişinin aynı işyerinde veya bu iş yerine bağlı farklı işyerlerinde minimum 1 yıl çalışmış olması, eğer kadın ise evlilik dolayısıyla evlendiği tarihten 1 yıl içinde işten ayrılması, eğer işten ayrılmışsa ayrılış sebebinin iş yasasındaki 24. Maddeye uygun haklı bir nedeninin olması gerekmektedir.Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem Tazminatı 2011

Sgk kıdem tazminatı hakkı kazanmak için bahsedilen bütün bu şartların yanında tazminatın hesaplamasının yapılması, bu hesaplamaya hangi ücretlerin dahil olacağı, tazminatın maksimum sınırı, ödemenin ne şekilde yapılacağı, işverenin iş kanunu kapsamına girip girmediği, grev yapılmışsa grev boyunca geçen zamanın kıdem süresine eklenip eklenmeyeceği, kıdem tazminatından gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primi kesintilerinin yapılıp yapılmayacağı çok önemlidir.

3600 Kıdem Tazminatı

Sgk kıdem tazminatı hesaplanırken çalışanın aldığı son ücret göz önünde bulundurulur. Çalışanın işyerinde geçirdiği her yıl için aldığı son brüt ücret ödenir. Yılın küsuratları da dikkate alınır. İlk olarak çalışanın, çalıştığı sürenin tam olarak kaç yıl olduğu hesaplanmalıdır. Toplam çalışma yılı ile aldığı son brüt ücret çarpılır. Ardından çalıştığı yıldan artan aylar gün olarak hesaplanır ve son aldığı brüt ücret üzerinden günlük ücreti hesaplanır. Çıkan sonuçlar birbiriyle çarpılır ve bir önceki rakama eklenir. Eğer çalışan kişi zamana dayalı bir sistemle – haftalık- aylık gibi- çalışmıyorsa parça başına ücret alıyorsa hesaplaması şu şekilde yapılmalıdır: çalışan kişinin son bir yıllık süre içerisinde aldığı ücretlerin hepsi toplanır ve toplam çalıştığı güne bölünür. Böylece günlük ücreti hesaplanmış olur.

İstifa Kıdem Tazminatı

Eğer çalışan yıl içerisinde zam aldıysa bu durumda zam tarihi ile işten ayrıldığı tarih arasında bulunan toplam brüt ücret, bu tarihler arasındaki gün sayısına bölünür. Günlük ücreti de bu şekilde hesaplanır. Sgk kıdem tazminatının üst sınırı olduğu unutulmamalıdır. Çalışana bir yıllık çalışmasından dolayı ödenecek olan kıdem tazminatının en yüksek devlet memuruna ki başbakanlık müsteşarıdır ödenen bir yıllık emeklilik ikramiyesinin altında olması zorunludur. Çalışanın hangi işlerde çalıştığı da kıdem tazminatı alıp alamayacağını etkiler. Kişi eğer iş kanunu kapsamında yer almayan işlerde çalışıyorsa kıdem tazminatı alamaz.

Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplama Yapmak İçin Lütfen Tıklayınız

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

4 yorum

  1. ihbar ve kıdem tazminatlarında düşüş olmuş şimdiki ile üç ay önceki hesaplar arasında 4 bin tl fark var sayın bakan oynamadık diyor ama işçiyi yine uyuttular patronlar paranın üzerine para koydu lanet olsun böyle sisteme işçi savunanlara

  2. üç yıldır metal fabrikasında çalışıyorum maaşim ve mesailerim bankaya tam olarak yatıılmıyor birde mesailer zorunlu olarak istemediğimiz halde bırakılıyoruz bu sebeblerden dolayı işten ayrılıyorum kıdem tazminatı alablirmiyim teşekkür ederim

  3. 07.06.1954 itibarı ile 3600 saat ve 58 yaşı doldurarak isteğe bağlı emelli oldum,maaş bağlandı ama Toplu Para almam gerekmez mi ?
    Selamlar
    Ercan Özkan

  4. 01,11,1197, tarihi başlangıcım var 01,11,2012 tarihinde 15 yıl sigortalık hayatım doluyor şu an da bi ,işte 01,11,2012 tarihin,de 15 yılım dolacak ve bu işte bu tarihte 6 yılım dolmuş olacak ve sonra işten kendi istegim le ayrılmak istiyorum ne gibi haklarım olur kesin tazminat alabilirmiyim. ve ne kadar alırım azgari ücretliyim. teşekkürler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir