KEY Ödemeleri Sorgulama

KEY Ödemeleri 2012

Key ödemeleri ülkemizde 1987 yılında keyin açılımı da olan konut edindirme yardımı adı altında çalışanların maaşlarından yapılan kesintidir. 1987 yılında Özal döneminde çıkarılan bu kesinti 1995 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Bu paralar 1987 yılından 1995 yılına kadar belirli bir fonda bekletilmiş olup o fondan paraların dağıtımına karar verilmiştir.

KEY Ödemeleri Listesi

Key ödemelerini her vatandaş web üzerinden TC kimlik numarası ve SSK numarası ile sorgulayabilme imkanına sahiptir. Her yıl düzenli olarak key ödemeleri gerçekleşmektedir. Ne kadar key ödemesi alabileceğini kişiler web sayfası üzerinden öğrenebilmekteler. Yalnız bu iş üzerine kurulmuş herhangi bir kurum veya kuruluş olmadan e-posta sistemiyle çalışmamaktalar. Ancak bu sayfa üzerinden gerekli bilgileri girerek insanlar ne kadar key ödemesi alacaklarını öğrenebilirler.

KEY Ödemeleri 2013

Yıllarca yapılmış olan bu kesintilerde amaç insanların ev sahibi olmalarıydı. Fakat kimsenin ev sahibi olamadığı anlaşılınca bu uygulamadan vazgeçildi. Key ödemelerine ise ilk olarak 1 temmuz 2008de başlanıldı. Ayrıca web sayfası üzerinden ne kadar alacaklarını görebildikleri gibi vatandaşlar yakındaki bir ziraat bankasına da giderek burada TC kimlik numarasıyla key hesabında biriken parayı öğrenebilir ve parasını istediği zaman çekebilir. Key ödemelerini nakit alabileceğiniz gibi emlak gayrimenkul yatırım ortaklığından da hisse senedi olarak alabilmek de mümkündür.

KEY Ödemeleri Güncel Listesi

Bu noktada tercih hakkı tamamen şahıslara bırakılmış olup uzmanların yaptıkları araştırmalara göre alacağınız hisse senedinin miktarı çok çok ufak bir miktar olacağından bu parayı nakit olarak almak daha iyi olacağını söylüyorlar. Ödemelerin ne kadar olacağı yani key kesintisi yapıldığı tarihte ne kadar yapıldığı şimdi ne kadar verileceği net bilinememektedir. Bu nedenle insanlar bu key ödemelerini kendileri hesaplayamamaktadır. Her yıl resmi gazete de key ödemesi alacakların listesi yayınlanmaktadır. Bu listede adı çıkmayan kişilerin o tarihte çalıştığı kuruma giderek çalıştığı kurumun şimdiki adıyla Sosyal Gevenlik Kurumuna bu durumu bildirmesi ve gerekli işlemleri yaptırması gerekmektedir.

KEY Ödemeleri İsim Listesi

Key ödemesi o dönemde lojmanlarda kalanlardan kesinti yapıladığı için o kişileri kapsamamaktadır. Eğer bir evde her iki eş de çalışıyorsa bunlardan sadece birisi ödemeyi alacaktır. Buda evin reisi olarak bilinen babaya verilecektir. Ancak boşanma söz konusu ise yine aynı durum geçerli olacaktır. Vefat varsa da varisleri veraset ilamıyla bankaya gidip bu ödemeleri alabileceklerdir.

 

KEY Ödemeleri Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. bee 1960 yılından beri çalışıp hic bir key ücretine hak kazanamadım bu nedenle emekli olduğumdan sonra böyle bir key sözkomusu oldu ve ben hic bu keyden faydalanamadım bana Tekirdağ sgkurumu sizin bütün key ödemesi yapılmıştır diye bildiri gönderdiler buna rahmen ben ssk lı olduğumdan ber böle bir key ödemesinen karşılaşmadım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir