Kemik

Kemik Erimesi

İnsanların iskeletini oluşturan kemikler aynı zamanda vücudun bütünlüğünü sağlamaktadırlar. İskelet ve kemiklerin yapı özellikleri, sinirlerle ve iliklerle, kalsiyum gibi elementlerle desteklenmiştir. Yetişkin bir insan iskeletinde iki yüzden fazla kemik bulunur. Bu kemikler bulundukları alana göre tasarlanmış şekilde çeşitlere ayrılırlar. Uzun veya yassı kemikler dışında kısa ve düzensiz bir şekilde varlık gösteren kemikler de mevcuttur. Diğer taraftan kemikler ince ve kalın dokuların bir arada olduğu yapılardır.

Kemik Kanseri

Bu dokular hem kemiğin insan etiyle etkileşimde bulunmasını, hem de insan vücudunun darbelere karşı savunmasını sağlarlar. Kemikler insan vücudunun gelişmeye başladığı ilk dönemler olan bebeklik evresinde bir kıkırdak yapının gelişimine bağlı olarak beden yapısına uyum sağlamaya başlarlar. Kemik kanseri çekirdeklerinden sonra bilinen kemik şekilleri de büyümeye hazır son şekillerini alırlar. Kemik dokularını oluşturan elementlerden kalsiyum ve fosfor insanın ilerleyen yaşlarında doğru orantılı olarak önem kazanmaya başlarlar. Diğer taraftan insanın ilk yaşlarında yoğun bir varlık gösteren kırmızı ilik ve yağ bakımından zengin sarı ilikler yine ilerleyen yaşlarda azalma seyrindedirler.

Kemik İliği

Kan hücreleri kemik iliği yapılırlar. Kemiklerin içinde aktif olan kan hücrelerinin yanı sıra boşluklar ve boşluklardan geçen kılcal damarlar yer alır.

Kemik Hastanesi

Kısa kemiklerin yapısı da benzer olarak uzun kemiklerle aynı kategoride incelenebilir. El ve ayak kemikleri uzun – ince nitelikteki kemiklerden oluşur. bunların dışında kalan kemikler de sünger yapıda bir tabakadan oluşup dış yüzeyleri sert mineraller sayesinde tam koruma sağlar. Omurga ve bilek kemikleri de bu tip kemiklere örnektir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde oluşan kemik dokuları en gelişkin evreleri tanımlamaktadır. Bu yüzden yaşlılık dönemlerinde kemik hastalıkları çerçevesinde kemik dokuları gevşemektedir. Kemiklerde kalsiyum yetersizliği sonucunda boşlukların oluştuğu görülür. Kemiklerdeki zayıflık çatlamalara, kırıklara ve ağrılara neden olmaktadır.

Kemik Tedavisi

Başlıca kemik hastalıklarını sıralamak gerekirse kemik iliğinin iltihaplanması, kemiğin uğradığı kanserler, kemik iliği kanseri, kemik yumuşaması ve doku zayıflığı, düztabanlık, özellikle eklemlerde görülen romatizmalar, raşitizm, disk kayması, deforme kemik hastalıkları, omurga şekil çarpıklıkları başlıca hastalıkları oluşturur.

Kemik Kanseri Tedavisi

Bazı hastalıklarda iltihaplar kemik dokusunu zedelemekle kalmayıp, aşındırma yoluyla deri üstüne, oradan da dışarı yayılabilmektedir. Kemik kanseri ise genellikle çocuk ve ergen dönemdeki kişilerin kol ve bacaklarında görülmektedir. Kemiklerin sağlam yapıda olmasını sağlayan elementlerden kalsiyum ve fosfor eksikliğine bağlı kemik hastalıkları ise en yaygın grubu oluşturmaktadır. Kalsiyum ve fosfor maddelerinin bağırsak bölgelerinden emilip kemik yapısına karışmasını sağlayan D vitamini ise yoksun kalındığı durumlarda yine bu kemik yapılarına bağlı hastalıkların oluşmasında ilk etken olarak sayılmaktadır. Kemiğin üst kısmını oluşturan çatı da sürekli olarak ortadan kalkarak yenilenen bir disipline sahiptir. Yeni yapılara kenetlenen kalsiyum ve fosfor tuzları kemiği yeniden sertliğe kavuşturur. Özellikle belli bir yaştan sonra hareketsiz kalınması durumundaysa fosfor ve kalsiyumun işlevsizliği ortaya çıka ve kemik hastalıkları belirginleşir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir