Kemik İliği

Kemik İliği Kanseri

Kemik iltihapları hastalığı daha çok çocuklarda daha fazla görülmektedir. Kemik iltihapları kendisini farklı ve değişik şekillerde belli ederek hissettirmektedir. Belirtilerinin en önemlilerinden olan eklemlerdeki ağrı ile kendisini belli etmesidir. Bazen kısa süreli ve gelip geçici ağrı ile bazen de oldukça etkili ve şiddetli ağrı ile kendisini hissettirmektedir. Bu iltihabın oluşmasındaki ana etken ise vücudumuza aldığımız mikropların verdiği etkilerdir. Vücudumuza giren ve hastalık oluşturan bu mikropların kemiğin içine kadar girmeleri ve orada hastalık oluşturarak kemik iltihabını gerçekleştirmeleridir. Yeni doğan bebeklerde ise, göbek bağı iltihapları neticesinin etkisi ile kemik iltihabının oluşumu gelişebilir.

Kemik İliği Nedir

Çeşitli ve farklı olayların gelişmesi neticesinde de kemik iltihapları görülebilir. Geçirilen bir kaza sonucu oluşan kemik iltihaplarına da rastlanılabilinmektedir. Farenjit, sinüzit ve zatürre gibi geçirilen hastalıklar sonucu iyi tedavi edilemez ve hasta sıklıkla bu hastalığa yakalanıyor ve tekrarlıyor ise de kemik iltihapları oluşur. Ameliyat ve yapılan enjeksiyon sonucu da kemiklerimizde iltihap oluşumu olabilir. Kemik iltihaplarında iyi tedavi edilmez ve müzminleşir ise bu kemik iltihabının adı müzmin kemik iltihabı olur. Kemik iltihaplarının oluşumuna tanı konulması için röntgen filmi çekilmesi gerekir. Kemik iltihaplarının belirlenmesinde en belirgin özellik olan ağrıdır. Ağrının takip eden aşaması olarak ta hastada ateş görülebilir. Yeni doğan bebeklerin ilk doğum anından itibaren yaşayabilecekleri bir hastalık olan kemik iltihabının tedavisinde daha ilk aylardan itibaren uygun tıbbi yöntemlerden yararlanılması ve faydalanılması gereklidir.

Kemik İliği Hastalığı

Daha ileriki safhalarda ise ağrı ile kendisini belli eden ve oldukça ve sıklıkla artış gösteren ağrı ile birlikte yükselen ateşte hastalığın seyrini belirler. Kemiklerde iltihaplı olan yerin şişerek o bölgelerde daha fazla ağrının oluşması ile hasta kendisini daha rahatsız hisseder. Bu sırada kemiklerinin adeta birbirinin içine girdiğini zannederek tarifi imkansız bir sancı ile karşı karşıya kalabilir. Hasta küçük bir çocuk ise ağrının daha tahammül edilemez bir acısı bulunur. Durmadan ağlar ve hareket etmekte oldukça fazla şekilde zorlanabilir. Yetişkinlerde görülen kemik iltihaplanmalarında ise bu ağrı ilk önceleri az bir ağrı ile kendisini belli eder adeta bir sızı şeklinde iken birden ve aniden ağrı seviyesi artış göstermekte ve iltihaplanmaların olduğu bölgelerdeki ağrı ise oldukça şiddetlidir.

Kemik İliği Belirtileri

Hareketlerde kısıtlanma oluşmakta ve hasta ne yapacağını ve ne şekilde ağrısını dindireceğini bilememektedir. Bu şikayetler baş gösterdiğinden hastanın hiç gecikmeden bir klinik ortamına giderek oradaki doktorlardan acilen başvurması gereklidir. Çekilecek röntgen sonucunda hasta için uygun tedavi seçeneklerinden yararlanılarak hemen hasta kontrol altına alınmalıdır. Kemik iltihaplarının ileri boyutu olan süreklilik kazanan kemik iltihaplanmasıdır. Bu kemik iltihaplanmaları eğer tedavi edilmez ise hasta üzerinde oldukça zahmetli ve ağrılı bir süreç oluşacaktır. Bu tip kemik iltihaplanmalarında belirtilerin ve bulguların ortaya çıkışı yavaştır belli başlı şikayetler arasında vücutlarında oluşan kemik ağrılarıdır. Romatizma diye uzun süre tedavi edilmelerine rağmen geçmeyen ağrıların tetkiki sonucu kemik iltihaplanması teşhisi konulabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir