Kemik Erimesi Nedir ?

KEMİK ERİMESİ NEDİR?   

Kemik erimesi, zaman içerisinde kemiklerin kalsiyum kaybına uğrayarak daha zayıf ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Dünyada kemik erimesi oranı, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte. Oldukça ciddi ve sinsi bir hastalık olan kemik erimesi zamanında önlem alınmadığı takdir de sakatlıklara hatta ölüme sebebiyet verebilmektedir. Dünyada kemik erimesi oranı, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte. Yapılan araştırmalar her üç kadına karşılık sadece bir erkeğin bu hastalığa yakalandığına özelliklede yaşlılar da oldukça sık görüldüğünü ortaya koymuştur.

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR VE TEDAVİ YÖNTEMİ       

Yapılan araştırmalara göre kemik erimesinin başlıca belirtileri, bel ve sırt ağrıları, omurgada kırıklıklar olması, boyda kısalma yaşanması, el bileklerinde oluşabilen kırıklıklar, kaburga ve kalça kemiklerinde oluşabilen kırıklar, sırtın kamburlaşması ve omuzlarda yuvarlaklaşma oluşmasıdır. Kemik erimesinin risk faktörleri arasında, sigara ve alkol tüketimi ilk sırayı alıyor. Eklem rahatsızlıkları, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hormonal hastalıklar, astım hastalığı ve spor alışkanlığı olmayanlar bu hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Kemik erimesinden korunmak için öncelikle bol bol güneşlenmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Kemiklerin asıl yapısını proteinler ve kalsiyum oluşturduğu için,  gerekli olan kalsiyum ihtiyacını süt ve süt ürünlerinden, sebzelerden, kuruyemiş ve baklagillerden sağlayabilirsiniz. Kemik erimesine karşı gerekli olan protein ihtiyacını ise, hayvansal gıdalardan, yumurta balık ve baklagillerden temin edebilirsiniz. D vitamini kemik erimesine karşı olmazsa olmaz bir şart. D vitaminin en önemli kaynağı ise güneş ışığı. Vücudun hareket gücünü sağlayan kasların güçlenmesi için düzenli olarak spor yapmanız gerekmekte. Günümüzde oldukça ciddi bir problem olarak karşımıza çıkan kemik erimesine karşı günlük kalsiyum ihtiyacınızı tam olarak almanız gerekmekte.  Korunmak için gerekli tedbirleri aldığınız takdirde, kemik erimesi önlenebilir bir hastalıktır.

Kahve ve kola gibi kafeinli içeceklere son vermeli, hazır yemekler, işlenmiş gıdalar ve katkı maddelerinden kaçınmalısınız. Kemik erimesinde etkili bir tedavi uygulandığı takdirde, ağrılar azalır, deforme ve sakatlık önlenir, düşmüş olan yaşam kalitesi daha iyi bir seviyeye çıkarılabilir, kırık riski mümkün olan en aza indirilir. Unutulmamalı ki yaptığınız diyet ve yaşam tarzınızın kemik erimesi üzerinde oldukça önemli bir etkisi vardır. Erken teşhis ve tedavi kemik kaybını önlemek açısından oldukça önemlidir. Sık sık doktora görünmeli ve kontrolleri aksatmayarak da kemik erimesine karşı korunmanın en önemli yoludur. Sigara ve alkolden uzak durarak günde en az iki bardak süt içerek kemik erimesine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Kemik erimesi teşhisinde kullanılan birçok yöntem mevcut.  İlaçla yapılan tedavi en sık kullanılan yöntemdir. Kemik erimesini ciddiye alarak düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzını belirlemeli, özellikle de hazır gıdalardan uzak durarak doğal gıdalar ile beslenmeye çalışılmalıdır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi kemik erimesi için başlangıç olarak görülüyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir