Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik Erimesi

Kemik erimesi hastalığından mağdur olanların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Dünya genelinde milyonlarca insan kemik erimesi hastalığına yakalanıyor. Kadınlarda kemik erimesi görülme oranı erkeklere göre çok daha fazla. Erkeklerde bu oran %20 civarında iken kadınlarda %30 – %35’i bulabiliyor. Kadınlarda daha sık rastlanmasının da bazı nedenleri bulunuyor. Bunlardan birincisi testeseron yani erkeklik hormonu aslında kemikleri korumaya yardımcı oluyor.

Kadınlarda testesteron hormonu erkeklere oranla çok daha az olduğundan erkeklerin kemikleri daha sağlıklı kalmayı başarabiliyor. Menapoz dönemine giren kadınlarda kemik yıkımı görülüyor. Bu yıkıma neden olabilecek benzer bir dönem erkeklerde bulunmuyor. Kadınların erkeklere nazaran daha uzun yaşamaları da bir diğer etkendir. Ayrıca erkeklerin genetik yapıları kemik açısından daha güçlüdür. Kemik kütlesi oranı erkeklerde daha yoğunluk göstermektedir.

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemikte çok küçük boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar sayesinde kemikte bir çok mineral ve kalsiyum depolanmaktadır. Besin yoluyla alınan bu mineraller ve kalsiyum 25 yaşına kadar kemiklerin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. 25 yaşından sonra kemik yıkımı devam ederken kemik yapımında azalma başlar. Dolayısı ile kemiklerde de zayıflama meydana gelir. Kemiklerdeki yoğunluğun azalması ile birlikte kemiklerin sağlamlığı azalacaktır. Bu da ufak kazalarda bile kolaylıkla kemiklerin kırılmasına veya çatlamasına sebebiyet vermektedir.

Kemik erimesi hastalığının bir diğer kötü yönü de genellikle oluşan çatlak ve kırıklarla farkedilmesidir. Bu nedenle kemik erimesi son derece sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Kişi 30’lu yaşlarına ulaştığında kemik kütlesi de en yüksek değerinde olacaktır. Bu değere tepe kemik kütlesi adı verilmektedir. Tepe kemik kütlesi bireyin ilerleyen dönemlerde kemik erimesi hastalığına yakalanıp yakalanmayacağı konusunda bilgiler vermektedir.

Kemik Erimesi Nedenleri

Kemik erimesine yakalanma riski bazı kişilerde daha fazladır. Bu tabii ki biraz da beslenme, yaşam biçimi ve kişinin ne derece sağlığına dikkat ettiğine bağlıdır.  Kemik erimesinde genetik faktörler rol oynamaktadır. Eğer ailenizde kemik erimesi rahatsızlığı yaşayan aile fertleri varsa siz de kemik erimesinden muzdarip olabilirsiniz. Alkol ve sigara da tabi hemen hemen bütün hastalıklarda olduğu gibi kemik erimesinde de risk faktörüdür. Çeşitli eklem rahatsızlıkları da kemik erimesine sebebiyet verebilmektedir. Biraz önce testesteronun öneminden bahsetmiştik. Erkeklerde düşen testesteron seviyesi kemik erimesine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bunların yanında kişinin nasıl beslendiği de önem arz etmektedir. Yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum alınmadığı taktirde kemiklerde de depolama yapılamayacaktır.

Kemik Erimesi Hastalığı

Astım hastalarında da kemik erimesi görülme oranı daha fazladır. Düzenli egzersiz yapmak kişinin genel olarak sağlık kalitesini yükseltmektedir. Kemik erimesi hastalarına bakıldığında genellikle herhangi bir spor alışkanlıklarının olmadığı görülmektedir.Her ne kadar kemik erimesi sinsi ilerleyen bir rahatsızlık olsa da bazı belirtileri mevcuttur. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse; bel ve sırt ağrıları, vücudun çeşitli yerlerinde kırıklar,boy kısalması ve sırtın kamburlaşması kemik erimesi hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir