Katarakt

Katarakt Nedenleri

Katarakt gözde oluşan bir rahatsızlıktır.Göz hastalığı çeşitlerinden olan katarakt artık çözümü ve uygulaması oldukça basit bir göz rahatsızlığıdır. Normalde saydam olan göz merceğimizin yoğunlaşması (kalınlaşması) olarak tıp dilinde adlandırılmaktadır.

Katarakt Nedir

Katarakt genellikle daha çok yaşlı kişilerde görülmektedir. 70 yaşın üzerindeki şahısların neredeyse %90’ında hafif veya ağır katarakt rahatsızlığı gözlemlenmektedir. Nadiren de olsa bazı bebeklerin doğumdan sonraki dönemlerinde de katarakt rahatsızlığı görülebilmektedir veya diğer hastalıkların mesela, şeker hastalığının bir sonucu olarak ta katarakt gelişebilmektedir. Göz merceğinin kalınlaşması sonucu hastanın görme kalitesi azalarak görüntüleri bulanık olarak görür. Hastalık ilerledikçe de iyi bir görüntü elde edebilmek için genellikle gözlük değiştirmek zorunda kalır. Bu dönem oldukça rahatsızlık ve sıkıntı yaratır.

Katarakt Ameliyatı

Hastalığın gelişmesini durdurmak mümkün değildir. Tek tedavi hemen bir göz doktoruna başvurarak gerekli tedavi yöntemine başlamaktır. Tedavisi göz merceğinin cerrahi olarak çıkarılması ve göz merceğinin yoğunluğunun sonlandırılmasıdır. Ameliyattan sonra çıkarılan lensin (göz merceğinin) görevini yapması için ya 12-12 diyoptrilik gözlük kullanılmaktadır. Bu diyoptrilik gözlük cisimleri olduğundan çok büyük olarak göstermektedir. Veya doktor tarafından uygulanacak bir başka yöntem ise kontak lens uygulamasıdır. Günümüzde modern tıptaki yenilik ve gelişmeler ile katarakt ameliyatları oldukça başarılı olarak yapılmaktadır.

Katarakt Tedavisi

Uzman göz doktorlarının yaptıkları başarılı katarakt ameliyatları ile ameliyat sonucunda kesin çözüm elde edilmektedir. Katarakt ameliyatı yaptıracak hasta gün içerisinde hastaneye gelerek ilgili tetkikler yapıldıktan sonra 1-2 saat süren bir ameliyat sonrasında ufak bir dinlenme sürecinden sonra evindeki ortamına rahatlıkla dönebilmektedir. Katarakt ameliyatı sonrasında evinde istirahatte bulunan hastaya doktor tarafından verilen ilaçlar ve damlalar ile rahatlama ve gevşeme imkanı oluşturulmaktadır.

Katarakt Ameliyatı İzle

Katarakt ameliyatı sonrasında ameliyat olan göz bandajlanarak koruma altına alınmaktadır ki oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı göz kontrol altında bulundurulmaktadır. Katarakt ameliyatı geçiren hastanın evindeki geçireceği günlerde yatakta dinlenmesi ve gözünde oluşabilecek bir mikrobik enfeksiyona karşı tedbirli ve dikkatli davranılması gerekir. Yaklaşık 1 haftalık süreç sonrasında tekrar doktor muayenesine gidilerek göz bandajının çıkartılması ve doktor kontrolünün yapılarak katarakt ameliyat sonrasındaki başarının görülmesi önemlidir. Katarakt ameliyatlarında uygulanan bir başka ameliyat yöntemi ise ameliyatla göz içine yerleştirilen lens uygulamasıdır bu katarakt ameliyatı seçeneği de sıklıkla kullanılmakta ve sonucunda başarı elde edilmektedir.

Katarakt Sebepleri

Ülkemizde yapılan katarakt ameliyatılarındaki ücretler oldukça tatmin kardır ve uygulamayı yapan göz doktorlarımız konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Yurt dışında uygulanan göz ameliyatları oldukça pahalı olduğundan dolayı ülkemiz dışındaki kişiler bile kendilerinde oluşan göz hastalıkları ve rahatsızlıklarından kurtulmak için Türk doktorlarını ve Türkiye’yi tercih ederek güvenli bir şekilde göz ameliyatlarını olmaktadır. Katarakt ameliyatında uygulanan yöntemler; kataraktlı göz merceğine ulaşmak için göz, ön yandan bistüri ( ameliyat bıçağı) ile açılarak kesifleşmiş mercek çıkarılmaktadır. Katarakt ameliyatı sonrasında gözün renkli kısmında bir saydamlık ve büyüme görülür. Katarakt tipleri değişik şekillerde gözlemlenebilmektedir bunlardan ön kapsüller (darbeye bağlı) merkezi çekirdek şeklinde ve çizgili katarakt şeklinde çeşitleri bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir