Katarakt Nedenleri Ve Tedavisi

Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesine Katarakt denir. Saydamlığı bozulan lens isli, buzlu veya lekeli cam gibi olur ve görme ile ilgili sorunlar başlar. Gözlerden birinde veya ikisinde birden meydana gelebilmektedir Katarakt. Bir göz genellikle diğerine göre daha fazla etkilenmektedir.

Katarakt, göz merceğinin azaltacak şekilde şeffaflığını kaybederek opaklaşmasıdır.

Sebep ve Gelişme: konjenital veya yaşlılığa bağlı olarak, metabolik ( diyabet, kalaktozemi, hipokalsemi, tetani, Wilson hastalığı), has hastalıkları (miyotenik distrofi), deri hastalıkları (atopik dermatit vs.), toksik nedenler, ışınlar, travma ve göz hastalıkları (üveit, retina dekolmanı, tümörler, glokom vs.) gibi nedenler meydana gelebilir.

Belirti ve Bulgular:

•    Görmede azalma olur.

•    Kontrast belirlemede azalma, tam beyaz üzerinde tam siyah yazının kontrastı tam görülmez. Belirleme azalmıştır.

•    Fotofobi vardır.

•    Diplopi, tek gözle çift görür.

Tanı: rutin muayenelerin haricinde, pupilla ışık refleksi, ışık projeksiyonu, ultrasonografi, anjitografi, elektrografi ile konur.

Tedavi: Kataraktın tıbbi tedavisi yoktur. Tedavi cerrahi olarak yapılır. Lensin opaklaşmasına yol açan faktör ortadan kaldırılır. Temizlemek mümkün olmazsa yapay lens yerleştirilir. Uygulanan en son cerrahi yöntem: lokal damla anestezisi altında Fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemi ile dikişsiz olarak yapılanıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir