Kaslara mucize tedavi iddiası

Ortopedi ve travmatoloji alanında çalışma yürüten uzmanlık derneklerince, kas yaralanmalarında başvurulan TZP uygulamasının kök hücre tedavisinden tamamen farklı olduğu ve ”mucize tedavi” olarak nitelendirilmesinin şu an için bilimsel gerçeklerle bağdaşmadığı bildirildi.

Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Spor Travmatolojisi Şubesi’nden yapılan ortak açıklamada, son zamanlarda, sporculardaki kas yaralanmalarında uygulanan bazı tedavi yöntemlerinin ”kök hücre tedavisi” olarak isimlendirildiği ve bunların ”mucize tedavi” olarak nitelendirildiği belirtildi.

Söz konusu haberlerde bahsedilenin aslında kök hücre tedavisi değil, ”Trombositten Zengin Plazma” (TZP) uygulaması olduğuna işaret edilen açıklamada, ”Kök hücre tedavisinden tamamen farklı olan TZP uygulamasının ‘mucize tedavi’ olarak nitelendirilmesi şu an için bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ”Dünyaca ünlü sporcuların, yaralanma sonrası erken dönemde TZP uygulaması ile spora döndükleri” iddialarıyla yürütülen kampanyaların bilimsel gerçeklerle örtüşmediği de kaydedildi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir