Kaşıntı (pruritus) nedenleri

Ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan kaşıntılar, insanları en çok rahatsız eden sorunlardan biri olmasının yanı sıra, bazı hastalıklarında belirtisidir. Pruritus (kaşıntı) ortaya çıktığı zaman uyuyan bir kişiyi derin uykusundan bile uyandırır. En çok cilt hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Pruritus yani kaşıntı, çoğu kez deri hastalıklarının bir belirtisi olmasının yanı sıra, bitlenmeden yada alerjiden kaynaklı da olabilir. Bazı cilt hastalıkları kaşıntısız olarak ortaya çıkmaktadır. Kaşıntılı deri hastalıklarında ise en başı uyuz hastalığı çeker. Vücudun çeşitli yerlerinde uyuz parazitinden dolayı kaşıntı meydana gelebilir. Daha çok parmak araları, bileğin ön yüzü ve karında kaşıntılar olmaktadır.

Bitlenmeden meydana gelen kaşıntılar ise gece gündüz devam eder. Daha çok boyun bölgesinde tatlı tatlı kaşıntı olur. Bitlenmenin yanı sıra bağırsak parazitleri de bilhassa çocuklarda burun bölgesinde kaşıntı yapar. Alerjik kaşıntılar toksik dermit, kontakt dermit veya ürtiker gibi deri belirtisi meydana getirirler.

Mantar hastalıklarında, lösemi başlangıcında, kurdeşen, strofulus, nenen planus, psoriasis hodgkin hastalığı da kaşıntılı hastalıklar arasındadır. Yiyeceğe, içeceğe, ilaca, sıcağa yada soğuğa alerjisi olanlarda da kaşıntılar gözlenir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir