Kaş yaparken göz çıkarmayın!

Kadınlar, güzelleşmek için kirpiklerini glokom tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla koyulaştırıyor. Uzmanlar ise ilacın gereksiz kullanımının göz içi basıncı düşürdüğü uyarısında bulunuyor.

Göz içi basıncı yükselmesi ile karakterli olan glokom hastalığı, sinsi seyri nedeni ile toplumda ciddi görme kayıplarına neden oluyor. Bunun tedavisinde kullanılan prostaglendin anoloğu etken maddeli göz damlaları ise göz içi basıncı düşürücü etkiye sahip. Doktorlar göz içi basıncının yüksek olduğu hastalara, bu basıncın göz sinirlerini tahrip etmemesi için bu grup ilaçları öneriyor.

Oküloplasti Bölümü Doktorlarından Prof. Dr. Sait Erda, glokom hastaları için tavsiye ettikleri bu ilacın yan etkisinin kirpik uzatıcı özelliği de olduğunu belirterek, “İlaç, internet sitelerinde göz doktorları tarafından değil de daha çok arkadaş tavsiyesi ile öneriliyor. Özellikle ilaç, göz içi sıvısının dışarı akımını kolaylaştırması nedeniyle göz içi basıncı yüksek gözlerde göz doktorları tarafından reçete ediliyor fakat her göz farklı yapıya sahip olduğu için bu ilacın farklı yan etkileri olabiliyor” dedi.

Endikasyon dışı kullanımlarda gözün olumsuz etkileneceğini vurgulayan Prof. Dr. Erda, özellikle, muhtemel toksik ve alerjik reaksiyonlara dikkat çekerek şunları söyledi:

“Göz içi basıncı normal olan hastalarda olası reaksiyonlar ilacın bırakılması ile kolay kolay geçmeyebilir. Göz içi basıncı yüksek olmayan gözlerin, bu türev ilaçları kullanması gözün farklı reaksiyonlarıyla hayati önemi taşıyan görme organını riske etmektedir.’’

Bazı ilaçların yan etkilerinin kozmetik veya zayıflama amaçlı kullanımlarının, potansiyel kullanıcıların bilgilendirilmesi ile önüne geçilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Erda, toplumda gereksiz ilaç kullanımının halkın bilinç düzeyinin yükseltilmesi ve bu konuda düzenli bilgilendirmelerin yapılması ile önlenebileceğini sözlerine ekledi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir