Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

KANSIZLIK HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR

          Günümüzde oldukça sık rastlanılan kansızlık, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de miktarının azalması olarak tanımlanmaktadır. Kansızlığın başlıca nedenleri arasında, yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliğidir aneminin en önemli sebebidir. Ayrıca, müzmin basur kanamaları, aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması, doğuştan olan bazı hastalıklar, romatizma, lösemi ve kanserde de görülmektedir. Hamilelikte kansızlık görülme oranı bir hayli yüksektir. Bebeklerde kansızlık genellikle anne sütü yerine inek sütü vermek ve ek besinlere geç başlamaktan kaynaklanır. Daha çok Akdeniz ülkelerinde yaşayanlarda görülen ve Akdeniz Anemisi diğer ismi ile Talasemi olarak adlandırılan kansızlığın nedeni büyük oranda genetik olmakla birlikte anne ve babadan doğacak çocuğa geçmektedir.

KANSIZLIK BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

         Çoğunlukla hiç belirti vermeyebilen anemi, yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, ağız kenarında ve tırnaklarda oluşabilen çatlaklar, dilin tahriş olması, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler gösterebiliyor. Kansızlık bir diğer ismi ile anemi, birçok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle hamilelerde, bebek ölümleri artabiliyor ya da düşük kilolu bebek doğurma riski doğabiliyor. Anemi çocuklarda ise, büyümede gerilik yaşanmasına sebep olabileceği gibi, fiziki aktivite de azalma yaşanması, daha sık hastalanmanın dışında algılama, öğrenme ve yorumlama fonksiyonlarında azalma ve dikkat dağılması gibi sorunlara yol açmaktadır. Yetişkinlerde de, sürekli yorgunluk hissi, halsizlik ve iş gücünde azalma yaşanmasına sebep olabiliyor. Oldukça yaygın olarak görülen kansızlığın tedavi edilmesinden daha da önemlisi altta yatan nedeninin bulunması gerekmektedir. Genellikle kansızlığın ortadan kaldırılması için çaba sarf edilirken, altta yatan farklı bir hastalık ilerlemesini sürdürebiliyor.

            Kansızlığın en sık karşılaşılan nedeni demir eksikliğidir. Kronik hastalıklarda, diğer vitamin eksikliklerinde, kemik iliğinin hastalıkları ve genetik kırmızı hücre yapısal hastalıkları da kansızlığa neden olabilmektedir. Kansızlığın teşhisi tam kan sayımı denilen kan tetkiki ve hemoglobin düzeyi ve kırmızı hücre sayımı düşük bulunduğunda kolaylıkla konabilmekte. Öncelikle kansızlık i tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılanmaktan çok teşhis edilmesi gereken başka bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir. Anemi tedavisinde çoğunlukla ağızdan ilaçla demir tedavisi yeterli olabiliyor. Tedaviye başladıktan iki ay sonra hemoglobin düzeyi normale dönmektedir. Genellikle kemik iliğinde olan demir depolarını doldurmak amacı ile tedaviye 6–12 ay daha devam edebilir. Kansızlık rahatsızlığı olanlar, kırmızı et, kuru baklagiller, kuru üzüm, kuru incir gibi kuru meyve, yeşil yapraklı sebzeler ile pekmez tüketmelilerdir. Anemide banyolar da oldukça önem taşımaktadır. Günlük ılıktan soğuğa doğru ilerleyen, haftalık ise sıcak buhar banyosu yapılmalıdır. Güneş ışığı alyuvar üretimi için faydalı olduğundan derin nefes almaya ve yürüyüş yapılmalıdır. Bazı hafif seyreden veya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımı ile düzeltilebiliyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir