Kanserin kontrolü tiryakinin elinde

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanserin dünya genelinde artış gösterdiğini, kanseri kontrol altına alabilen sadece 5, 6 gelişmiş ülke olduğunu belirterek, ”Bunun dışında dünyanın geri kalan bütün ülkelerinde kanser artış göstermektedir. Ülkemizde de artış görülmekte, bizdeki artışın 2030 yılına kadar süreceğini tahmin etmekteyiz” dedi.

Kanseri kontrol altına almış ülke örnekleri incelendiğinde esas kontrol stratejisinin tedaviye değil, erken teşhise ve kanser taramalarına yönlendirilmesi gerektiğinin görüldüğünü ifade eden Gültekin, ”Bu ülkeler ancak bu şekilde kanseri kontrol altına alabilmiş. Kanseri önleme konusunda en önemli strateji tütün kontrolüdür. Elbette ki bu, devletin yasalarla yapabileceği bir şey değil. Öncelikle vatandaşımızın bu alışkanlığı kazanması gerekmektedir” diye konuştu.

Gültekin, Türkiye’de yıllık 170 bin kanser olgusu görüldüğünü vurgulayarak, ”Bunların 3’de 2’si tütün ve obeziteye karşı gelişmektedir. O yüzden bizim ulusal kanser kontrol programımız olduğu gibi ulusal tütün kontrol programımızı ve ulusal obezite kontrol programlarımızı da geliştirdik. Amacımız ülkemizde, kendi bölgemizde, Avrupa’da tütün kullanımını en aza indirmiş ülke olmak, en obeziteyle savaşmış ve bu mücadelesini kazanmış ülke haline getirmektir” dedi.

Bu iki risk faktörü bitirilmeden, çevresel diğer faktörlere yönlenilmesinin dikkatlerin dağılmasından başka bir şey olmayacağını ifade eden Gültekin, şöyle devam etti:

”Kanserle mücadele o yüzden siyasal ve politik istikrar gerektirmektedir. Çünkü mesela bir radyoterapi merkezi açmak değil, buişin en kolayı ancak doğrusu uzun soluklu önlemler alabilmektir. Bu önlemler, tütünü kontrol altına alabilmek, vatandaşı eğitebilmek, farkındalığını artırmak, obezitesini düzeltmek, kanser taramalarına yönlendirmektir. Bu uzun politikalar da etkilerini 15-20 yıldan erken göstermez. Sigarayı bile bıraktırsanız 15 yıl sonra etkisi görülmektedir. Son yıllarda ülkenin pek çok alanında yaşanan ekonomik gelişmişlik, bu istikrar kanser üzerine yapılan yatırımları da tabi ki etkiledi. O yüzden kontrol programları yaptık ama bunların meyvelerini 2025’li yıllardan sonra görebileceğiz. Türkiye’nin kanser kontrolünü yapmak stratejik öneme haizdir, aksi takdirde dünyada ilk 10 ekonomiye girmemiz mümkün değildir.”

Gültekin, devletin tütün kontrolüne yönelik sadece kanun ve yönetmelik yapabileceğini anlatarak, şunları kaydetti:

”Orada, burada yasaklarız tütünü ama kişi evine gittiğinde, yolda, arabasında, iş yerinde ne kadar kullanıyor? Dünya Kanser Teşkilatı ‘tütün kullanma, alkolü azalt, obeziteden uzak dur, düzenli ve dengeli beslen, Hepatit B virüsüne karşı aşılan, haftanın iki günü 15 dakika hızlı yürüyüş yap, meme, kolon ve rahim ağzı kanserine karşı zamanı geldiğinde düzenli kanser taraması yaptır ve aşırı güneş ışığından kaçın’ diyor. Biz bu önlemleri aldığımızda zaten birey olarak kendimizi kansere karşı korumuş oluyoruz.

Elbette çevresel faktörleri tartışalım, o bölgedeki bir fabrikanın etkisini tartışalım veya o bölgedeki başka vatandaşımıza rahatsızlık veren durumu tartışalım, araştıralım ama dikkatlerimizi bu maddelerden uzaklaştırmayalım. Benim üzüldüğüm konu bu maddeleri gerçekleştirmeden, başka konulara yöneliyoruz. Önce kendimize yapılması gerekenleri yerine getirip getirmediğimizi soralım.”

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir