Kanser Tedavisi

Kanser Belirtileri

Kanser belirtileri her türünde farklı olarak görülmektedir. Meme kanseri: meme uçlarından gelen akıntı veya kan, Testis kanseri: herhangi bir kitle veya boyutlarında değişiklik, Kolorektal kanseri: makattan gelen kanama veya dışkılamada değişiklik, Akciğer kanseri: Rahatsız eden öksürük, ağızdan kan gelmesi Servikal kanser: Anormal vajinal kanama gibi belirtiler görülmektedir.Kanser nasıl oluşur, tıp dünyasında yoğun araştırılan konuların başında gelmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan etkenler ve mekanizmalar bilinmektedir.

Kanser dokuları oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Kanser belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastalık ilerlemeye başlamış demektir. Kanser de amaç bu belirtiler ortaya çıkmadan önce hastalığın yakalanmasıdır. En sık görülen kanser türleri, erkeklerde akciğer, prostat ve kalın bağırsak, kadınlarda ise meme kanseri, rahim ağzı, akciğer ve kalın bağırsak kanseridir.

Bitkisel Kanser Tedavisi
Kemoterapi, kimyasal ya da biyolojik maddeleri vücuda vererek yapılan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi her hastaya özel uygulanmaktadır ve hem ağız yolu ile hem de damar yolu ile verilmektedir. Tümörün bulunduğu yer ve hastanın özelliklerine göre kemoterapi uygulanmasının nasıl olacağı belirlenmektedir.Günümüze kadar kanser tedavisi konusunda bir çok yöntem denenmiştir. Şu anda kullanılan yöntemleri üç ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan ilki ameliyattır. Bu yöntem en iyi sonucu veren yöntem olarak da bilinmektedir. Ameliyatın yanında kemoterapi ve radyoterapi de uygulanmaktadır.

Mide Kanser Tedavisi

Bu iki yöntem kanserli hücrelerin yokedilmesi esasına dayanır. Kemoterapi ve radyoterapiyle sonuç alınamayan hücrelerin alınması içinse ameliyata başvurulmaktadır. Son yıllarda gittikçe artan kanser vakaları arasında en sık karşılaşılanlar kan kanseri, gırtlak kanseri, cilt kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, göz kanseri, lenf kanseri ve akciğer kanseri sayılabilir. Kanser evreler halinde ilerlemektedir. Tedavi de kanserin hangi boyutta olduğuna göre değişecektir. Kanser tedavisi sadece kanser hastalarına yönelik değildir. Son yıllarda kanser vakaları sürekli olarak artmaktadır. Bu doğrultuda kanseri önlemeye yönelik çeşitli yöntemler de devreye girmiştir. Kanserin kesin çözümü maalesef hala bulunamamıştır. Ancak uygulanan tedaviler ve hastalığın ilk safhalarında teşhis genellikle hastaların hayatlarını idame ettirmelerini sağlamaktadır. Kanser tedavisi uzun zamana yayılan bir süreçtir. Bu da hastaları maddi ve manevi olarak güç bir duruma sokar.

Akciğer Kanser Tedavisi

Kanseri kısaca tanımlamak gerekirse, hücre yapılarındaki bozulma ve yapısı bozulmuş bu hücrelerin hızlı bir şekilde ilerlemesi sonucu vücudun görevini yerine getirememesi diyebiliriz. Kanser hücrelerden ortaya çıktığı için vücudun herhangi bir noktasında başlayıp yayılabilmektedir. Bu nedenledir ki bir çok farklı kanser türü mevcuttur. Her kanser türünün ilerleyişi de farklı olacaktır. Bugüne kadar kanser konusunda bir çok araştırma ve çalışma yapılmıştır. Buna rağmen kanser konusunda gün ışığına çıkmayı bekleyen birçok karanlık nokta vardır.

Kanser Nedenleri

Kanserle ilgili saydığımız bu üç yöntemin yanında en önemli unsur da hastanın moral ve motivasyonunun yüksek olmasıdır. Şimdiye kadar kanseri yenen hastalar üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda her hastanın ayrı bir hikayesi olduğu gözlemlenmiştir. Bilinen tek bir şey vardır ki o da tüm hastaların iyileşeceklerine dair inançlarının olmasıdır. Bu nedenle olumlu düşünce ve iyileşmeye dair inanç kanser tedavisinde son derece önemlidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir