Kanser Hastalığı

Kanser

Günümüzde artık sıklıkla rastladığımız kanser hastalığı tedavisi bazı durumlarda oldukça etkili olan bir hastalık türüdür. Vücuttaki dokulardan birine ait bir veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin haricinde bir değişim göstererek ve kontrolsüz olarak çoğalması ile meydana gelen ve genellikle tümör (kitle) meydana gelmesine sebep olan çağımızdaki en önemli hastalıklardandır. Kanser kelimesinin kelime anlamı ‘yengeç’tir.

Kanser nedir

Vücudumuzun çeşitli doku ve organlarında meydana gelebilecek olan tümörler iki türlüdür bunlar iyi ve kötü huylu olanlarıdır. İyi huylu tümöre (selim) urlar, kötü huylu tümöre de (habis) urlar denilmektedir. Tümör çeşitlerinin belirlenmesinde ve varlığında mutlaka bir doktor kontrolü gerekliliği vardır. Yapılan incelemeler ve tetkiklerden sonra kanserin var olup olmadığı anlaşılmakta ve tedavi aşamasına daha sonra geçilmektedir. Kötü huylu urların epitelyum dokusundan gelişen türlerine kanser veya karsinoma, bağ dokusundan gelişen türlerine ise sarkom ismi verilmektedir. Fakat halk arasında kötü huylu urların hepsine kanser demek adet haline gelmiş bulunmaktadır.

Kanserin Tedavileri

Kanser çok eski çağlardan beri bilinmekte ise de, şu günlerde dikkatleri üsteni çekmiş ve bağımız insanların en çok çekindiği bir hastalık oluştur. Kanser, ilk geliştiği yerden vücudun diğer kesimlerine sıçrarsa (metastaz) iyileşme ümidi hemen hemen yok gibidir. Günümüzde kesin teşhis ve tedavi imkanları artık oldukça arttığından erken teşhis kanser hastalığı için oldukça önemlidir. Kanser hastası olanlarda erken teşhis hayat kurtarır felsefesi artık benimsenmiş durumdadır. Fakat bazı durumlarda erken teşhis hastaların çoğu defa ihmalleri yüzünden erken yapılamamakta, dolayısıyla de kanser ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alabilmektedir. Birçok gelişmiş ülkelerde ve yurdumuzda kanserden olan ölüm

Göğüs Kanseri

Sonuçlarında ikinci sırada yer almaktadır. Gerçekte ise bu oran daha fazladır. Çünkü kanserden olan ölümlerin birçoğu istatistik kayıtlara geçmemekte bir kısmı ise kanser ölümü olarak gösterilmemektedir. Yurdumuzda her sene 50-60 bin kişinin kanserden öldüğü tahmin edilmektedir. Modern teşhis ve tedavi metotlarının ve yöntemlerinin gelişmesine ve uygulanmasına rağmen İngiltere de ki bütün ölümlerin %25-30’u kansere bağlı olduğu yapılan incelemelerde görülebilmektedir. Kanserin bir genetik hastalık olduğu tıp doktorları tarafından araştırılarak incelenmektedir.

Kanser Çeşitleri

Doğal olmayan bir şekilde gelişen bir hücre vücudun normal biyolojik kanunlarına uymaksızın çoğalarak artış göstermektedir. Kanserin sebebi ve meydana geliş mekanizması kesin olarak bilinmemekle birlikte kanser araştırmaları gün geçtikçe daha çok başarılar elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan kanser araştırmalarında kanserleşmenin hemen her zaman tek bir hücrede başladığı belirlenmiştir. Kanser olmaya meyilli olan normal genlere Proton-kojen genler denilmektedir. Onları bu tip bir değişime zorlayan sebepler yaşam şartları, beslenme tarzı ve genetik faktörler olarak sayılabilir. Kanser hemofili (kan pıhtılaşamama hastalığı) veya kistik fibrozisde olduğu gibi geçiş bir hastalık değildir. Bununla beraber kanserde genetik faktörlerin de rolü olduğu artık klinik araştırmalarda görülmüş ve inceleme altına alınmış bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir