Kanser Hastalığı Belirtileri

KANSER HASTALIĞI VE NEDENLERİ

          Kanser vücutta bulunan belirli doku ya da organdaki hasarlı hücrelerin kontrol dışı üreyerek kitle veya tümör oluşturması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser meydana geldiği dokuya bağlı olarak yüzden fazla çeşitliliğe sahip bir hastalık grubudur. Erken teşhis edildiği takdirde tamamen kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kansere sebep olan alışkanlıkların başında sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Sigara ve alkol özellikle akciğer kanserinin gelişiminden sorumlu tutulmakla birlikte, ağız boşluğu, böbrek, idrar kesesi ve pankreas kanserlerinin gelişiminden de sorumlu tutulmaktadır. Beslenme alışkanlıkları da kansere sebebiyet verebilmekte. Yüksek yağ ve protein, düşük lif içeren besinlerin tüketilmesi kalın bağırsak, meme, pankreas ve prostat kanser riskini artırmaktadır. Kadınlarda meme ve üreme organlarına ait kanser türleri, erkeklerde prostat ve akciğer kanserleri yaş ileri yaşlarda en sık görülen kanser türleridir.

KANSERİN BELİRTİLERİ VE KORUNMA YOLLARI

          Kanserin belirtileri genellikle vücudun herhangi bir bölümünde ele gelebilecek sertlikler ve şişlikler olması, ses kısıklığı ve geçmeyen öksürükler, göğüste ağrı hissetme, yutma güçlüğü yaşanması ve hazım bozuklukları, kollarda ve omuzlarda yaşanan ağrılar, kemik ağrılarının yanı sıra sürekli baş ağrısı çekme, ani kilo kayıpları, vücutta iyileşmeyen yaralar olmasıdır. Kanser belirtileri arasından biri veya birkaçı iki haftadan fazla sürede devam ettiği takdir de ve ailenizde kanserli hasta bulunuyorsa bir uzamana başvurmalısınız. Kanser belirtilerini hafife almamalı ve tedavide başarı için erken teşhisin oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız.

          Kanserden korunmak için öncelikle aşırı beslenmeden kaçınılması gerekiyor. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketimine dikkat edilmeli, hayvani yağlar yerine nebati yağlar kullanılmalıdır. Açık hava, güneş ve hareketlilik metabolizmayı olumlu etkileyecektir. Sıcak su ile yapılan banyolar hayat fonksiyonlarını artıcı bir etken olarak görülmektedir. Sağlıklı bir yaşam için, yeterli ve düzenli uyku düzeninizin olması oldukça önemli bir ayrıntı. Güneş ışığına sürekli maruz kalmak cilt kanserine açık bir davetiye çıkarabileceğinden güneş ışınlarına karşı korunulması gerekmektedir. Çağın vebası olarak bilinen kanserden korunmak için önemli olan hususlardan bir tanesi de kesinlikle kızartma yağlarını kullanmamanız gerektiği. Tuzdan kesinlikle kaçınmalısınız. Tuzun kendisi kanser yapmasa da midenin yapısını bozabilen kanserojen maddelere zemin hazırlayabiliyor. Fast food tarzı beslenme şeklide kesinlikle kansere davetiye çıkaran bir beslenme tarzı olduğundan doğal gıdalar tüketmeye özen gösterilmeli.

           Kanserden korunmak için fiziksel aktiviteleri artırmalı ve aşırı kilodan kaçınılmalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda meme, rahim, bağırsak ve böbrek kanserlerinde şişmanlığın oldukça risk taşıdığı bir faktör olarak ispatlanmıştır. Bol sebze ve meyve tüketimini tercih etmeli besinleri güvenli bir biçimde hazırlayıp saklamalısınız. Besinlerin hazırlanma şekilleri de kanser riskini artırabileceği için et ve balık türü besinleri fazla pişirmemelisiniz. Kaymaksız süt tüketmeye çalışmalı kırmızı et ürünlerinden uzak durmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir