Kanser hastalarını bekleyen büyük tehlike

Halk arasında büyük önem verilen hasta ziyaretlerinin, bazı durumlarda hastaya moral vermekten ziyade, hastalığını artırdığına dikkat çekiliyor. Özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıkları, grip gibi çeşitli mikrobik hastalıklar, özellikle iç hastalıkları bölümünde yatan normal ve onkoloji hastaları için ziyaretin büyük bir risk oluşturduğu belirtildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Altıntop, ziyaretlerin neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle hastaların zor durumda kaldığını söyledi.

Altıntop, ziyarete gelenlerin yanlarında bitkisel ilaç ve evlerinde yaptıkları yiyecekleri gizlice hastalara getirmesi ise yarardan çok zarar verdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Levent Altıntop, hastanelerde yatan hastaların muhtemel enfeksiyonlara karşı daha iyi korunması gerektiğini ancak bilinçsiz ziyaretlerin buna zemin hazırladığını belirtti. Özellikle kış mevsiminde serviste yatan enfeksiyon hastalarına yapılan bilinçsiz ziyaretlere dikkat çeken Prof. Altıntop, bu tür ziyaretlerin neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle hastaların zor durumda kaldığını söyledi.

Altıntop, sağlıkta dönüşüm projesi ardından kamu hastanelerinde uygulamaya sokulan ‘Hasta Hakları’nın, hasta yakınları tarafından ziyaret kurallarına uymama ve doktor hasta ilişkisine müdahale için kullanıldığını belirtti. Hasta ve hasta yakınlarını, personelin her defasında uzaktan ziyaret konusunda uyardığını kaydeden Prof. Dr. Levent Altıntop, “Biz özellikle hastanelerde uzman doktorlar olarak en büyük sıkıntılarımızdan birisi, hasta ziyaretleri ve hasta yakınlarının hastane kurallarına uymamaları. Tabi hasta hakları var, yakınların da bunlardan faydalanması lazım ama burada gözardı edilen ise hastane kurallarına uymadan hasta haklarını kullanıp içeriye girmeleri oluyor. Burada bu kuralların konmasının amacı, hastaların, dışarıdan gelebilecek tehditler karşısında korunmasıdır. Özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıkları grip gibi çeşitli mikrobik hastalıklar özellikle iç hastalıkları bölümünde yatan normal ve onkoloji hastaları için büyük bir risk oluşturmakta.” dedi.

Hastalığın ciddiyeti konusunda ziyaretçileri uyardıklarını söyleyen Altıntop, ziyarete gelenlerin yanlarında bitkisel ilaç ve evlerinde yaptıkları yiyeceklerle geldiklerini, bunun karşısında şaşkına döndüklerini söyledi.

Bazı servislerin, kapılarına, “Bu odada hasta ziyareti yasaktır” yazılmasına rağmen, hasta yakınlarının ısrarcı olup gizlice odaya girerek hastalarını ziyaret etmelerini büyük bir işi başarmış gibi algılamalarının yanlışlığına dikkat çeken Levent Altıntop, bu tür kişilerin hastalarına iyilikten çok zarar verdiklerini, hastalık bulaştırdığı zaman anladıklarını vurguladı. “Kurallar, biz doktorlar veya sağlık personeli rahat etsin diye koymuyoruz, tam tersine hastanın rahatlığı ve çabuk iyileşmesi için konuluyor.” diyen İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Altıntop, bir diğer moral bozan konunun ise refakatçilerin vurdumduymaz tavırları olduğunu belirtti.

Kendi başından geçen bir olayı anlatan Altıntop, “Sabah vizitesinde bir bayan hastamı muayene etmek istedim, hastanın refakatçisi olan eşi odadan çıkmamak için elinden geleni yaptı. Kişi ‘Hasta hakları var, ben refakatçiyim odadan çıkartamazsınız’ diyor. Neredeyse hastayı birlikte muayene edelim diyecek. Hasta mahremiyeti diye bir şey var. Bu yaşananlar bizim hastaya olan konsantremizi bozarak motive olmamızı engelliyor. Yani kısacası hasta yakınlarına çok iş düşüyor. Eğer kurallara uyulursa bizler hastalarımızla daha iyi ilgilenir, sorunları çabuk teşhis eder ve tedavileri sağlıklı şekilde kullanırız.” diye konuştu.

Hasta hakları konusunda ülke genelinde en duyarlı hastanelerden bir tanesinin OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi olduğunu ifade eden Prof. Altıntop, vatandaşın doğru bilgilenmesi amacıyla yaklaşık 5 bin hasta haklarını anlatan kitapçık basarak, bunu hastanede dağıttıklarını belirtti.

Buna rağmen bazılarının hasta haklarını kapalı kapıları açma, kuralların dışına çıkma ve sınırsız bir özgürlük olarak algıladıklarını belirten Altıntop, “Bu anlamda hekim olarak hastaların daha çabuk iyileşmesi için bizim öneri ve uyarılarımız, hasta yakınlarının giriş çıkış saatlerine ve özellikle yiyecek içecek konusunda ziyaret kurallarına uymalarıdır. Özellikle servislerin kanser ve yoğun bakım ünitelerindeki hastaların yanına çok sık ziyaretçi geliyor ve bunlar zaman zaman saygıdan kritik seviyede hastalığı olan kişiyle hiçbir koruma olmadan tokalaşıp, el öperek ve sarılarak başka hastalıkların bulaşmasına davetiye çıkarıyorlar. Biz bile bir hastadan diğerine muayene etmeye geçerken çok dikkat ediyoruz. Elimizi yıkamadan ve eldiven takmadan bir diğer odadaki hastaya geçmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kanser tedavisi gören babasının yanında hijen kıyafetleri ile gece gündüz refakatçilik yapan Zeynep Durmuş, “Hastamız, kolon kanseri tedavisi görüyor. Hastamın sağlığı açısından ben de refakatçi olarak her türlü önlemi alarak yanında kalıyorum. Ama buna rağmen mecbur kalmadıkça yanına 1 metreden fazla yaklaşmıyorum. En büyük sıkıntıyı eş, dost ve akrabalarımızın ziyarete geldiği zaman yaşıyoruz. Uyarılara rağmen hastamıza yaklaşanlar hatta temas edenler oluyor. Sağlık personeli bu konuda çok duyarlı gerekli uyarıları yapıyorlar. Buna rağmen, vatandaşın bilinçlenmesi için servislerde sesli ve görsel uyarıların daha fazla yapılması iyi olur diye düşünüyorum.” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir