SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Kan Pıhtılaşması Nedir

Kan Pıhtılaşması Nedir

Kan Pıhtılaşması

Yaralanma, ezilme, kesik gibi herhangi nedenlerle vücutta baş gösteren kanama durumlarında kanın akış hızın önlemek için vücut sisteminin ortaya koyduğu savunma biçimlerinin hepsine birden pıhtılaşma denir. Kan pıhtılaşmasının gerçekleşmediği durumlarda en ufak kanama durumlarının bile önü alınamaz ve kişi kan kaybından yaşamını yitirebilir.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi

Herhangi bir yaralanma ya da kesik sonucunda kanamanın önlenmesi bu yüzden büyük önem arz eder. Kanamayı önlemek, yani pıhtılaşmayı sağlamak için ilk önce kanamanın gerçekleştiği damar bir madde salgılar ve daralır. Böylece kanın akış debisi azalır. Diğer taraftan trombosit üniteleri de başka bir madde salgılayarak dağılan enzimlerin bir araya getirilmesinin önün açar. Bu durum vücut biyolojisinin haberleşme sistemine bir örnektir.

Kan Pıhtılaşması Nedenleri

Trombosit çeşidi olan trombin adlı madde kanın pıhtılaşmasını sağlamaya yarayan bir protein formudur. Trombin vücudun ihtiyacı oranında üretilmektedir. Trombin kanama durumlarında suda bir çözelti oluşturmayacak forma evrilir. Bu durum da kanın durdurulması yönündeki bir adımdır. Yeni oluşan ve kanın pıhtılaşmasına yarayan bu maddeye Fibronojen adı verilmektedir. Fibronojen pıhtılaşma pratiklerini arttırarak kanın durağan hale gelmesine izin verir ve yarada tampon uygulanana dek zaman kazanılmasını sağlar. Bu proteinin dış çeperlerinde yapışkan özellikli maddeler bulunmaktadır. Bu yapışma özelliği sayesinde pıhtılaşma zincirleme bir hal alır ve yaranın etkin olmadığı bölgelerdeki kan da yara kısmını tutmaya yarar. Yaranın yüzeyinde ise pıhtılaşma bir ağ gibi yayılarak vücutta kalan kanın dışarı çıkmasını engeller.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri

Yaralanma durumlarında duyulan acı sinir sisteminin çalışmasının bir sonucudur. Sinir sisteminin pıhtılaşma disiplinini harekete geçirmesi uzun sürmez ve bu iletişim vücudun kan miktarının korunmasına yardımcı olur. Bu şekilde yara mümkün olan en kısa sürede onarılmaya çalışılır. Kan pıhtılaşması sadece kan akışının gerçekleştiği yaralarda değil bir ezilme durumunda vücudun içerisinde de gerçekleşir. Ezilen bölgenin ezikliği sonucu oluşan kızarıklık ya da morluk deri altındaki kılcal damarların parçalanmasının bir sonucudur. Bu parçalanma sonucu iç kanama meydana gelir ve eğer pıhtılaşma yeterlilik sağlayamaz ise iç kanamalar hayati önem taşırlar.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı

Kan pıhtılaşması oranı ve yeterliliği her kişide farklı oranlarda gerçekleşmektedir. Bir hastanın kan pıhtılaşma seyri hakkında bilgi edinmek ameliyat öncesi için gereklidir. Bunun için doktorlar hastanın ameliyat işlemine geçmeden önce hastadan bir miktar kan alırlar. Bu alınan kan bazı testlere tabi tutularak kanın donma süresi hesaplanır. Çünkü bazı hastaların kanı çarçabuk pıhtılaşmaz ve ameliyat sırasında kanı durdurmak için gösterilen çabalar da yeterli sonucu vermeyebilir.

Gebelikte Kan Pıhtılaşması

Kan pıhtılaşmasının yeteri kadar veya hiç gerçekleşmediği hastalar mevcuttur. Kan pıhtılaşması hakkında sıkıntı çeken kişilerin hayatları zorluklarla geçer. Bu kişiler hemen hemen hayatlarının her döneminde yara ve kesiklere karşı aşırı duyarlı bir hale gelirler. Bu hastalığa sahip kişilere hemofili teşhisi koyulur ve bu yönde tedavi uygulanır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir