Kamu İhale Kurumu Hakkında

Kamu İhale Kurumu Başkanı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Kamu İhale Kurumu (KİK), Maliye Bakanlığına bağlı kurulan ihale kurallarını belirlemek ve ihalelerin kurallara uygun hakkıyla yapılmasını sağlamak amacıyla kurulan bir kurumdur.

Kurum teşkilatı; Kamu İhale Kurulu, Başkanlık ve hizmet birimlerinden oluşur.

Kamu İhale Kurumu, yani kısaca KİK, Kamu İhale Kanunu ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan idari ve mali özerkliğe sahip olan bir kamu tüzel kişisidir.

Merkezin Ankara da bulunduğu Kamu İhale Kurumu bağımsız üst kurullar arasındadır ama Maliye Bakanlığı ile ilişkilendirilmiştir. Kurum teşkilatı Kamu İhale Kurulu, Başkanlık ve Hizmet birimlerinden oluşmaktadır. Kamu ihale kurumunun görevleri, kamu hukukuna tabi olan ve ya kamunun denetimi için kamu kaynağı kullanan kamu ve kurum kuruluşların yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usulleri belirlemek, kanunda belirtilmekte olan idarelerin kullanımında bulunan her türlü kaynaktan karşılanan mal ve hizmet alımları ile ve yapım işlerinin ihalelerini kanunların hükümlerine göre yürütmekle görevli olmaktadır .

Kamu İhale Kurumu Adresi

İhale sürecinin zorlaşması konusunda işlerin kolaylaştırılması için ekap dan yani Elektronik Kamu Alımları Platformu’ndan   faydalanabilirsiniz. Kamu İhale Kurumunun sahip olduğu görev ve sorumluluklar, yapacakları,   Kamu İhale Kanunu çerçevesinde netleştirilir ve uygulanır. Kamu İhale Kurumundaki üyeler en az dört yıllık eğitim veren üniversitelerin iktisat, hukuk, siyasal bilgiler, işletme, mimarlık mühendislik gibi fakültelerden mezun olmuş kişilerden seçilir.

Kamu İhale Kurumu Mevzuatı

Kamu ihaleleri konusundaki her türlü bilgi, ihale konuları bu kurum tarafından uygulanır seçilir ve gerçekleştirilir. Kamu İhale Kurumu Türkiye de ki ihaleler arasında kurulmuş olan bağımsız bir idaredir. Kamu İhale Kurumu yazışma adresi Balgat Ankara’ya bağlı olup ulaşılabilecektir. Devlet kademesindeki hastane, okul gibi yerlerin alım satımı tarzındaki işleri ihale alımını satımını yapan bu kuruluş tarafından uygulanır ve kişilerce tekliflere göre değerlendirilir.

Kamu İhale Kurumu Kararları

Kamu İhale Kurumu her türlü kaynaktan mal alım satımını yapar ve usulüne bu durumu gerçekleştirir. Kanun hükümlerince bulunan duruma göre iş yapma yetkisi olan bu kurum kamuya ait kurum ve kuruluşlar için en iyisini en doğrusunu en faydalısını yapmak için ihaleler gerçekleştirir.

Kamu İhale Kurumu İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Kamu İhale Kurumu
Internet Sitesi
http://www.ihale.gov.tr/
Telefon
+903122184500
Faks
 
E-Posta
 
Yazışma Adresi
Mevlana Bulvarı ( Konya Yolu ) No:186 Balgat ANKARA
06520     TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir