Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp Yetmezliği

Bu makalemizde kalp yetmezliği tedavisinde uygulanan yöntemlere değineceğiz. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazıları kalp yetmezliği yaşayan hastaların evde kullanabilecekleri ilaçlardır. Örneğin idrar söktürücü ilaçlar bu ilaç grubunda yer almaktadır. Doktor gözetimi dahilinde alındığında bedende biriken fazla suyun atılması sağlanır. İkinci gruptaki ilaçlar da damarlarda yer alan Angiotensin 2 adlı maddenin oluşumuna engel olurlar. Bu da damarların büzülmesini önleyecektir. Hipertansiyon hastaları da bu tipteki ilaçları sık sık kullanmaktadırlar. Yalnız eğer hastanın böbreklerinde bir sorun varsa kullanımı konusunda doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekecektir. Yan etkileri arasında öksürük vardır. Bu da kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

İlaç tedavisi ile kalp yetmezliğinin olumsuz semptomları iyileşme göstermediği taktirde yatılı tedavi uygulanmalıdır. Yatılı tedavide de farklı tarzda ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilaçları evde hasta kendi kendine maalesef kullanamaz.Eğer yukarıda bahsedilen her iki tedaviden de sonuç alınamazsa işte o zaman çeşitli ameliyatlar devreye girebilir. Hastaya koroner bypass uygulanabilir. Kalp krizi geçiren hastalarda kalp dokusunda bazı zayıflıklar meydana gelebilir. Bu dokuların eski formlarına kavuşabilmeleri için bypass ameliyatı düşünülebilir. Böylece kalp normal seyrinde kasılmalarına devam etmektedir. Yalnız bu aslında riskli bir ameliyattır. Dolayısı ile gerçekten hastanın bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığı sorgulandıktan sonra uygulamaya geçilmelidir.

Kalp Yetmezliği Hastalığı

Kişi kalp krizi geçirdikten sonra kalp kaslarında zayıflamalar meydana gelmektedir. Kaslar kendini dışarı doğru salarlar. Bu da kalbin iç kısmının genişlemesine sebebiyet verir. Kısaca kalpte bir şekil bozukluğu oluşmaktadır. Kalp üzerinde yapılan cerrahi operasyonla kalbe eski şekli verilmeye çalışılır.Kalbe pil takılması da bir diğer cerrahi uygulamadır. Kalp kanı pompalarken kasılmaktadır. Bu kasılmalar kalbin farklı bölgelerinde farklı şekillerde oluşur. Aslında kalbin tamamının aynı anda uyum içinde kasılması gerekmektedir. Dolayısı ile takılan piller kalbin işleyişini eski düzenine kavuşturmaya yöneliktir.

Kalp Yetmezliği Bitkisel Tedavi

Kalp yetmezliği sonucunda, mitral kapaklarda da yetmezlik oluşabilmektedir. Eğer bu yetmezlik ileri seviyelere ulaşırsa daha ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle mitral kapağı onarmaya yönelik bir cerrahi müdahalede bulunulabilmektedir. Mitral kapak onarıldığında kalbin damarlara gönderiği kan seviyesi yükselecektir. Bu da kalp yetmezliği belirtilerinin azalmasına imkan tanır.

Vücutta bir çok organ kendisini yenileyebilmektedir fakat maalesef ki kalp bu organlar arasında bulunmamaktadır. Aslında kalp son derece güçlü bir organdır ama herhangi bir hasarı telafi edememektedir.  Bilimadamları kök hücre uygulamalarıyla kalbin yenilenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Kök hücreler insan metabolizmasındaki ilk hücrelerdir. Bir çok organ kök hücre sayesinde oluşmuştur. Hatta organların kendilerini yenilemeleri de kök hücreler sayesinde olmaktadır. Bilimadamları kemik iliğinden elde ettikleri kök hücre ile kalbin kendini yenilemesini sağlamaya çalışmaktadır. Henüz bu konuda tamamen başarılı bir sonuca ulaşılmasa da çalışmalar devam etmektedir.

Kalp yetmezliğinde, bütün bu tedavi yöntemlerinin yanında kalp nakli de yapılabilmektedir. Kalp nakli yapılabilmesi için yukarıdaki tedavilerin hepsinin denenmiş olması gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir