Kalp Yetmezliği Belirtileri

             Kalp yetmezliği demek kalbin gerektiği gibi çalışmıyor olması demektir. Kalp yetmezliği herkesin başına gelebilecek oldukça ciddiye alınması geren bir hastalıktır. Özelliklede sigara kullananlar için. Kan dolaşımını sağlayan kalp yeterli miktarda ve hızda organlarımıza kanı pompalayamadığında kalp yetmezliği meydana geliyor. Kalp yetmezliğinde, kalp çalışmasına devam ederken yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramadığından dolayı kalpte kasılma kapasitesi kayboluyor ve kanı pompalayamadığından kalp yetmezliği sorunu ortaya çıkıyor. Bu durum oldukça ciddi hastalıklara da yol açabiliyor. Kalp yetmezliği hastalığında yaşam zevkiniz azalabildiği gibi vücudunuzun randımanı da yarı yarıya düşme yaşanıyor. Hastalığın belirtilerini gördüğünüzde hemen doktorunuza başvurmalı ve geç olmadan tedavi olmalısınız.

KALP YETMEZLİĞİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ       

Çok çeşitli hastalıklar kalp yetmezliğine sebep olabiliyor. Kalp yetmezliğine neden olabilecek başlıca hastalıklar arasında yüksek tansiyon, romatizmal kalp hastalıkları, damar hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kansızlık bulunabiliyor. Bu hastalıklardan biri ve bir kaçı aynı anda görüldüğünde ise kalp yetmezliğine neden olabiliyor. Aynı zamanda bu hastalıklar var olabilen kalp yetmezliğini daha da ağırlaştırabiliyor. Kalp yetmezliğinin en belirgin özellikleri ise, göğüste oluşan ağrılar, nefes alıp vermekte zorluklar yaşanması, ayak bileklerinde oluşan şişlikler, özellikle geceleri sık sık idrara çıkmak ve kalpte ritim bozukluğu yaşanmasıdır.

Kalp yetmezliği muayene ve yapılabilecek testler sonucu anlaşılabilen bir hastalık olduğundan dolayı belirtileri oldukça dikkate alınmalı ve doğabilecek çok daha ciddi sorunlardan korunulmalıdır. Kalp hastaları için doğru beslenme oldukça önemli olduğu için yemek miktarlarını azalmak gerekiyor. Özellikle sulu besinlerin alınması kalbin yükünü oldukça azaltacaktır.  Vücutta oluşabilen sıvı birikimlerine yani ödemlere karşı tuz tüketimini azaltarak vücutta oluşan şişlikleri indirebilirsiniz. Kalp yetmezliği görülen hastalar dinlenmeli ve yorucu işlerden sakınmalıdırlar. Doktorunuzun kontrolün de egzersiz programları yapmalı ve programa uymalısınız. Kalp yetmezliği görülen hastaların sigara, alkol kullanımını kesinlikle bırakmaları gerekiyor. İdeal kilonuzda kalmaya çalışmalı fazla yemek yemekten kaçınmalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan ve düzenli olarak kullanmalı ve düzenli olarak da kontrollerinizi yaptırmalısınız. Ağrı kesici türü ilaçlardan kalp yetmezliği görülen hastaların uzak durması gerekirken kendinizi de aşırı yormamaya çalışmalısınız.            

Kalp yetmezliği hastalığından korunmak için öncelikle sigara ve alkol tüketimini bırakmanız gerekiyor. İdeal kilonuzu korumalı ve aşırı yemek tüketiminden kaçınmalısınız. Kolesterolünüzü ve şekerinizi düzenli olarak ölçtürmeli ve kontrol altında tutmaya çalışmalısınız. Kalp yetmezliği tamamen iyileşme gösterebilen bir hastalık olmamasına karşılık erken teşhis konulduğunda ve tedavi edildiğinde şikâyetleri oldukça azaltıyor ve yaşam kaliteniz artarken yaşam sürenizde uzuyor. Kalp yetmezliğinde tedavinin esas amacı kalbin yorulmadan çalışmasını sağlayabilmektir. Düzenli olarak günlük yürüyüşler yapmayı ihmal etmemelisiniz. Uyku düzeninize dikkat ederek kalp yetmezliği hastalığından korunabilirsiniz. Özellikle de stresten uzak bir yaşamın yanında fazla kilolar verilerek bu hastalıktan korunabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir