SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Kalp Hastalığı

kalp_hastaligi (4)Kalp, sevgiyi temsil eden ve kanın vücudumuza dağılımını sağlayan organımızdır.
Ritmik kasılmalarla kanın pompalanmasını sağlar ve insanın ansal duygularında ritmi değişir. Bu ritim değişikliklerine bağlı olarak insanın duygusal organı olarak düşünülür. Örneğin heyecanlandığımızda kalp atışımız hızlanır, daha çok şişer. Bu ise bütün vücudumuzdaki kan dolaşımını etkiler ve dolayısıyla vücudumuz tamamen etkilenir.

Bilinen bütün canlılarda geçerli olan bir kural vardır; kan dolaşımı sağlanmazsa canlı hayatta kalamaz. Bunun içinse kalbe ihtiyaç duyulur. Yani bütün canlıların hayat merkezi kalptir. Vücuttaki diğer kaslar gibi kalbin de düzgün çalışması için oksijene ihtiyaç vardır ve bu ihtiyacını karşılaması için besleyici damarlar olan “koroner arterler” bulunur.

Kalp ile ilgili yaşanan genel sorunlar kalp kapakçığı rahatsızlıkları, kalbin yapısından kaynaklı anormal rahatsızlıklar, kalp damar yolları rahatsızlıkları ve kalp ritim rahatsızlıklarıdır. Damar yollarındaki rahatsızlıklardan olan damar sertliği, kalp hastalıklarının en tehlikelisidir. Çünkü kalbin asıl işlevi olan damar yolları ile kanın vücuda pompalanma görevine engel olan en büyük unsurdur. Damar sertliği, yağların artması ile damar yollarının yapısındaki bozulmadan kaynaklanır. Yağ biriktikçe damarlar daralır ve kanın pompalanmasına engel olur. Damarlar, esnek yapısını kaybettikçe kan basıncı artar ve damarların duvarları zedelenir. Zedelenmeden sonra pıhtılaşma olur. Pıhtılaşma da damar yollarını tıkar. Kan akımı oldukça azalır.

Kalp Krizi Nasıl Oluşur

kalp_hastaligi (3)Damar yollarının tıkanıp kan akışını azaltması sonucu kasların oksijensiz kalıp kalıcı hasara uğramasına sebep olur ve bu olay da kalpte düzensizliğe ve ritim bozukluğuna sebebiyet verir. Bu durumlarda da kalp krizi gerçekleşir.

 

 

 

Kalp Yetmezliği Nedir?

kalp_hastaligi (1)Kalpteki her hangi bir rahatsızlık nedeni ile kalbin kan pompalama görevini yeteri kadar yapamıyor olmasıdır. Kalp krizi sonrası oluşan hasarlar, kan basıncının artması ve virüs enfeksiyonları kalp kasının zayıflamasına neden olur. Kalpte tek yönlü dört kapakçık vardır ve bunlar kanın tek yönlü olarak akmasını sağlamakla görevlidirler. Bu kapaklardan bir tanesi açıp kapama görevini aksatırsa, bu sorunlu işlev kalp yetmezliğine sebep olabilir. Kalp yetmezliği sonucu olarak kan dolaşımı yavaşlar. Bu durumda kalp vücudumuz için gerekli olan besini ve oksijeni yeterli miktarda pompalayamaz ve biriken kan kalpteki basıncı arttırır. Bu artan basınç vücuttaki diğer organları da doğrudan ya da dolaylı olarak etkiler. Mesela, kalpte biriken kanın bir kısmı akciğerde birikip akciğerde sıvı birikimine sebep olabilir. Bunun yanında zayıflayan kan dolaşımının sonucunda dolaşıma dönemeyen kan bacaklarda birikerek şişmelere sebep olabilir.

Göğüs Anjini

Kalp damar tıkanıklığı nedeniyle kalbe kan ulaşamaması durumudur. Bu durumda kişi kendi vücudunu yormuyorsa kalbe normal seviyede kan gidebilir. Fakat anjin hastası, spor yaparken, merdiven çıkarken, koşarken veya üzüntü, heyecan verici bir olayla karşılaştığında, yani daha çok oksijene ihtiyaç duyduğu bir dönemde ağrı hisseder. Anjinin ilk belirtileri göğüste ağırlık hissi ve göğüste sıkışmadır. Göğüs anjini, damar tıkanıklıklarının başlangıcı sayılabilir. Geç olmadan doktora görünmek en mantıklı seçenek olacaktır.

Kalp Rahatsızlıklarına Yatkınlık Unsurları

En önemli unsurlar genetik olanlardır. Mesela şeker hastası olan bir insanın kalp rahatsızlıklarına yatkın olması daha yüksek orana sahiptir. Stresli bir yapıya sahip insanlar da normalden yüksek bir oranda kalp rahatsızlığına yakalanabilir. Ailede daha önceden kalp rahatsızlığı geçirmiş birey varsa, kişinin kalp rahatsızlığı yaşama riski de yüksektir. Aileden gelen kalıtsal yüksek kolesterolü olan kişi tedavi edilmezse anjin hastası olabilir. Zamanla damar yolları tıkanır. Ve kalp ile ilgili büyük sorunlar yaşar.

Aileden kaynaklı olmayan kalp rahatsızlıklarını genel olarak sigara, alkol, yağlı gıdalar, düzensiz beslenmeden kaynaklı yağ birikmeleri tetikler.

Günümüzde kalp hastalığının teşhisi daha doğmamış bebeklerde bile yapılabiliyor. Erken teşhis ve tedavi seçenekleri hayatımızın yönünü olumlu yönde değiştirir.

Korunma Yolları

Egzersiz yaparak kan basıncını düşürebiliriz ve kalp sağlığımızı koruyabiliriz. Düzenli beslenerek, bolca meyve ve sebze tüketerek yağlanmaları ve dolayısıyla kalp damar tıkanıklıklarını, damar sertleşmelerini engelleyebiliriz. Ve zararlı alışkanlık olan sigaradan uzak durmak da iyi bir seçenektir. Biliyoruz ki sigara kanın pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklıklarına neden olur. Bu da kan dolaşımımızın azalmasına neden olur. Vücudumuzda kan dolaşımı sağlanamazsa oksijen dağılımı ve ısınma sağlanamaz. Kalıcı kas rahatsızlıkları olur. Ve bu, sigaranın zararlarından sadece kalp ile ilgili olanıdır.

Kalp Krizi Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız?

Kalp krizinden önce göğüs ağrısı başlar ve sonrasında sıkışmalar kendini gösterir. Bu belirtiler genel olarak kalp krizi belirtileridir.

!!!! Kalp Krizi Anında Ne Yapmalıyız? !!!!

Kriz anında hemen en yakın sağlık kuruluşundan sağlık aracı talebinde bulunulmalı ve araç gelene kadar hastanın rahat hava alabilmesi için oda havalandırılmalı, kalabalık ve ses olmamalı, kravatı çıkarılmalı, kemer açılmalı, hareket etmemeli, başı yukarıda olacak şekilde uzanmalı.

Kişi yalnız ise ve yeterince gücü varsa nakil aracı gelene kadar kuvvetlice öksürmelidir, elbiselerini bollaştırmalı ve rahat nefes almaya çaba göstermelidir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir