Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtisi

Kalbe giden damarlar, yüksek kolesterol, düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi çeşitli nedenlerden dolayı daralabilir ve hatta tamamen tıkanabilir. Kalbe giden kan akışı, kalbin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için hayati önem arz etmektedir. Kan akışındaki azalma veya tamamen kesilme kalbin çalışmasını engeller. Bu da kalp krizine sebep olur. Kalp krizi gelmeden önce bazı belirtiler verir fakat bu belirtiler aniden ortaya çıkıp aniden de kaybolan belirtilerdir.

Günlük yaşamı etkilemediklerinden kişi buna dikkat etmeyebilir.  Kalp krizi belirtileri esasen kesin sonucun tablosunu oluşturmaktadır. Bu belirtiler binevi uyarıcı niteliğindedir. Üzerinde durulmadığı taktirde kalp krizi kaçınılmaz olacaktır. Tekrarlanan kalp krizleri ise ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle kalp krizi belirtilerinin kesinlikle üzerinde durulması gerekir ve gerekli tetkikler ivedi bir şekilde yapılmalıdır. Hatta herhangi bir sorun olmasa bile kalbinizi ve damarlarınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Kalp Krizi Nedenleri

Kalp krizi bazı durumlarda belirti vermeyebilir fakat bilinen belirtileri arasında en göze çarpanı göğüste daralma hissi ve nefes alırken zorlanmadır. Bu tarz ağrılar sadece kalp krizi belirtileri olarak algılanmamalıdır. Çeşitli gaz sıkışmaları da göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Kalp krizi belirtileri arasında sol kolun başlangıcından kalbe doğru artan ağrı ve sızılar yer almaktadır. Bunun yanında bu ağrılar boyna ve yüze doğru ilerler. Çene ve yanaklarda da ağrı hissedilir. Ayrıca ağrılar bedende de hissedilmektedir.

Göğüs çevresinden karna doğru yayılan ağrılar önemsenmelidir. Kalp krizi belirtileri  sadece ağrılarla sınırlı kalmaz. Mide bulantısı çekiyorsanız, bazen bayılacak gibi oluyorsanız ve başınız dönüyorsa, nefesiniz daralıyorsa, kalp atışlarınızda düzensizlikler varsa kalp krizi geçirme olasılığınız olabilir. Ayrıca kalp krizinin psikolojik belirtileri de bulunmaktadır. Aşırı sinir hali ve takıntılarda artış da kalp krizi belirtileri arasında yer alır.

Kalp Krizi İlk Yardım

Kalp krizinin seyri de çok önemlidir. Bütün bu ön belirtiler aynı zamanda kalp krizi geçirdiğiniz anda da olur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda paniğe kapılmamalısınız. Bilinenin aksine kalp krizi geçirirken bilinç kaybı yaşanmaz. Kalp krizi geçiren hastalar çoğunlukla bilinçlerini kaybetmezler. Kalp krizi geçirdiğiniz anda öncelikle ani hareketlerden kaçının. Mümkünse hareket etmeyin. Yapacağınız en ufak bir hareket bile kalbinizi zorlayabilir. Bu da krizi daha da kötü bir hale sokar. Bu nedenle eğer yapabiliyorsanız uzanın. Kalbinizin olduğu sol tarafa değil aksine sağ tarafa doğru uzanın ve acil servisi arayarak durumu kısaca açıklayın.

Kalp Krizi Nedir

Kesin kalp krizi teşhisi için öncelikle hastanın sıkıntıları göz önünde bulundurulur. EKG’si çekilir ve muayenesi yapılır. Özel olarak kan testleri yapılır ve teşhis bu şekilde konur.  Kalbinizi korumak için düzenli egzersiz yapmalısınız. Bu egzersizin illa sizi çok yormasına gerek yoktur. Haftanın bazı günleri yapacağınız 40 dakikalık yürüyüşler bile kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. Sigara ve alkolden uzak durmalı, dengeli beslenmeli ve düzenli bir hayat sürmelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir