Kalp Hastalıkları Belirtileri

KALP HASTALIKLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

       Kalp hastalıkları günümüz şartlarında toplumda oldukça sık rastlanan bir sağlık problemidir. Kalp hastalığıoldukça geniş kapsamlı bir rahatsızlık olmasına karşılık damar sertliği kalp hastalıkları arasında en büyük tehlikeyi oluşturur. Yağların artması ile birlikte damar yapısının bozulması neticesinde oluşan damar sertliği, zaman içerisinde damarları daraltır ve kanın kalbe olan akışını engeller. Toplumda kalp kapaklarında meydana gelen rahatsızlıklar, kalp yapısından kaynaklanan rahatsızlıklar ve kalpteki ritim bozuklukları oldukça sık rastlanılan kalp hastalıklarıdır. Gizli kalp hastalığı oldukça sessiz ilerleyebilen bir hastalık olup, hastayı doktora yönlendirebilecek hiçbir şikâyet ya da belirti görülmüyor. Genellikle şeker hastalığı olanlarda altmış beş yaş üzerinde olan erkek ve kadınlarda görülüyor.

KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

       Vücutta gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan kalp bu görevi yerine getiremediği zaman bizzat kendisinde olduğu kadar vücudun diğer organlarında da bir takım bozukluklara sebebiyet verir. Kalp hastalıklarında genel olarak görülen şikâyetler göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda oluşabilen morarmalar, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda ve karın bölgesinde şişme, halsizlik ve eklem ağrılarıdır. Göğüs ağrısı, kalp hastalıklarının en önemli belirtilerindendir. Göğüste hissedilen kalbe ait ağrıların birçoğu kalp zarı ile ilgili olabiliyor. Bu ağrılar sürekli olmak ile birlikte ateş, nefes darlığı, çarpıntı ile birlikte kendini gösterebiliyor. Gizli kalp hastalığında ise, hastayı doktora yönlendirebilecek hiçbir şikâyet ya da belirti görülmüyor. Genellikle şeker hastalığı olanlarda altmış beş yaş üzerinde olan erkek ve kadınlarda görülüyor.

         Kalp hastalıklarının birçok sebebi olabiliyor, genetik sebepler ile kalp rahatsızlığı yaşayanlar oldukça riskli durumdadırlar. Yine şeker hastalığına bağlı olarak görülen kalp hastalıkları da oldukça ciddiye alınmalıdır. Genellikle kalp hastalıkları stresli olan kişilerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Aşırı sigara ve alkol kullanımı, yağlı gıdaların tüketimi, kolesterol, yüksek tansiyon ve hareketsizlik kalp hastalıklarını artırabilen birer risk faktörüdür. Kalp hastalıklarının tedavisi için uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Hastaya uygulanabilecek anjiyo sayesinde damarlar genişletilebiliyor ve kanın rahat akışı sağlanabiliyor ancak tedavi kalp hastalığının türüne ve kişiye göre değişebiliyor. Tedavi yönteminin belirlenmesinde hastanın fiziki durumu ve başka rahatsızlıkları olup olmadığı incelendikten sonra tedavi yöntemine hastayla birlikte karar veriliyor.

Kalbinizi korumak için stresten olabildiğince uzak durmalı, bol bol sebze ve meyve tüketiminin yanında yoğurt tüketmeli ve tuzdan kaçınmalısınız. Özellikle çürük dişleriniz var ise tedavi ettirmeyi ihmal etmemeli, uyku düzeninize ve dinlenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Aşırı kilolarda kalp hastalıklarına neden olabileceğinden dolayı kilonuzu korumalısınız. Düzenli olarak yapacağınız sporda kalp hastalıklarından korunmanızı sağlayacaktır. Bütün bunların yanında fazla miktarda yağlı gıdalardan kaçınmalı konserve ve hazır gıdalardan sakınmalısınız. Alkol ve sigaranın kalp sağlığınız için oldukça büyük bir tehdit olduğunu unutmamalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir