Kalp Damar Cerrahisi

Kalp Damar Hastalıkları

Kalp ile dokular arasında kan iletimini sağlayan boru şeklindeki yapılara damar denilmektedir. Damarlarımız canlı yapılar olup, ihtiva ettikleri bağ dokusu kas ve bu kasları harekete geçiren sinirleri ile birbirini tamamlayacak şekilde çalışmaktadırlar. Böylece dokulara gidecek kan miktarını ayarlamada kalbimize yardımcı olurlar. Damar denildiği zaman genellikle bu isim altında kan damarları, yani atar ve toplardamarlar anlaşılmaktadır. Fakat bundan başka beyaz kan denilen sıvıyı toplayarak toplardamarlara aktaran lenf damarları da vardır.

Atardamarların iç yüzlerinde yağ ve diğer bazı maddelerin birikimine bağlı olarak meydana gelen ve vücuttaki bütün damarları ilgilendiren bir damar rahatsızlığı olan damar sertliği önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır. Atardamar sertliğinin genel adına tıp dilinde ‘Arterioskleroz’ denilmektedir. Bu hastalık tuttuğu damarın büyüklüğüne ve yaptığı hasar şekline göre üç bölüme ayrılmaktadır. 1- Atheroskleroz, 2- Mönkeberg’in Medial skleroz’u ve 3- Arterioloskleroz.

Kalp Damar Tıkanıklığı

Fakat damar sertliği denilince aklımızı ‘Arteroskleroz’ gelmektedir. Bikrin yağlı maddeler damarda sertleşmeye, esnekliğin kaybına sebep olmaktadır. Zamanla görüntüsünde kabarık dairesel plaklar meydana getirir. Bu plaklar sertleşmeye ile birlikte atardamarın daralmasına sebep olur. İleri safhalarda ise plakların üzerinde pıhtılaşmalar meydana gelir. Aterosklerozdaki damar pıhtılaşmaları kalp damar hastalıklarının ana sebebini oluşturmaktadır. Önce kalbe yakın büyük atardamardan başlar ve zamanla ileriki dönemlerde diğer damarlarda hastalığa yakalanırlar.

Kalp Damar Hastalığı Tedavisi

Kalbimizi besleyen damarların ileri derecede daralmasıyla kalp rahatsızlığı şikayetlerini beraberinde getirmektedir. Kalp şikayetlerinin başladığı zamanlar tedavi edilmez ise tıkanma ile ‘enfarktüs’ yani kalp krizi meydana gelir ve umumiyetle birinci veya ikinci kriz ölüme sebep olabilir.Damar sertliğini kolaylaştıran faktörler arasında 1- yüksek tansiyon, 2- Hiperlipidemi (Kanda yağ miktarının fazla olmasıdır) 3- Şeker hastalığı, 4- sigara içmek, 5- şişmanlık ve 6- Hipotiroidili guatr sayılabilir. Bu belirtileri gösteren kişilerde oldukça fazla risk altında bulunmaktadırlar. Damar sertliği rahatsızlığı erkeklerde kadınlara nazaran 3 kat fazla oranda görülmektedir.

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Kalp diğer adıyla halk arasında yürek denilmektedir. İnsanda büyük ve küçük dolaşıma kan gönderen, adale pompasıdır. İnsan ve hayvan vücudunun bir parçası olan kalp, sol memenin altında ve iki parmak aşağısında bulunmaktadır. Yumurta veya çam kozalağı şeklinde olup et ve damarlardan yapılmadır. Vücut fabrikasının çalışma merkezi kalptir. Kalbin kasılması yumruk sıkmak gibi basit bir sıkışma olmayıp, kanın hareketi istikametinde giderek kalbin ucunda son bulan bir titreşim dalgası şeklindedir. Kalp kasına besleyen koroner damarlardan birinin ani olarak yetersiz hale gelmesi (tıkanma, daralma veya spazma bağlı olarak) sonucu kalp kasının bir bölümünün ölmesiyle karakterize ciddi bir hastalık tablosunun genel adı Kalp krizi olarak tanımlanmaktadır.

Kalp krizinin ortaya çıkmasına sebep olan en büyük faktör damar sertliğidir. Kalp krizinin diğer sebepleri arasında yüksek tansiyon, kalp kapaklarındaki darlıklar, koroner damarların kendiliğinden uzun süreli olarak kasılarak daralması (spazm) da sayılabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

  1. veratrol ne ya damar tıkanıklığının en iyi ilacı bir kere kan sulandırıcı ilaçlardır ismi duyulmamış ilaçlara sakın kanmayın arkadaşlar…

  2. damar tıkanlıklığını önlemek için veratrol tablet diye bir ilaç çıkmış istanbul’da bir hoca anneme önerdi annemin kalp damar tıkanlıklığı olduğu için. annem şuan çok memnun bu tür sıkıntısı olanlara tavsiye ederim

  3. babam damar tutulmasindan rahatsiz,ben rusyada yasiyorum istiyorum ki turkiyede muayene etdirim.sizden ricam bana adresinizi,doktorunuzu soyleyerdiniz ben de babami oraya getirmek isteyirem

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir