Kalp Ağrıları

Kalp Ağrısı

Kalbimiz bizler için en önemli yaşam kaynaklarından biridir. Eğer kalbimiz çalışmazsa yaşayamayız. Kalbimiz yapısı gereği vücuttaki birçok işi, özellikle de kan dolaşımını sağlamaktadır. Vücudumuzdaki kan dolaşımı yetersiz olursa veya hiç olmazsa çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalırız. Ayrıca kalbin öz yapısında görülebilecek aksaklıklar ya da hasarlar kalbin yeterli derecede kan pompalamasını engeller ve bizi çeşitli hastalıkların içine götürür.

Kalp Ağrısı Tedavisi

Çeşitli kas ağrıları, yani kas kasılmaları dışında kalp bölgesinde duyulan ağrılar kimi damar hastalıklarının habercisi olabilirler. Ayrıca kalp kaslarının yeteri derecede çalışmaması da kalp ağrılarını arttırıcı nedenlerden biridir. Bu beslenme yetersizliği sonucunda hücrelerden salgılanan bazı maddeler sinir bölgelerine işaretler göndererek çeşitli ağrıları oluşturarak hastayı uyarırlar.

Kalp Ağrısı Nedenleri

Kalp ağrılarının genel karakteristiği kalbin yakınlarında gerçekleşmesi durumundadır. Ancak bazı kalp ağrıları kalbe çok uzak vücut bölgelerinde de hissedilebilmektedir. Örneğin sağ ve sol omuzlara inen ağrılar, yine sağ ve sol kollarda hissedilenler, hatta sırttaki kürek kemiklerini zorlayan ağrılar şeklinde de gözlemlenebilirler. Kalbin hafif ağrıları kimi zamanda boyun ve çene kemiğini etkileyebilirler. Esas kalp ağrıları göğse uygulanan bir baskı şeklinde ve sıkışma tipinde varlık gösterirler. Bu baskı ve sıkışmalar hastanın vücuduna bir yük bindirilmiş gibi güçlü seviyelerdedir. Bu tür kalp ağrıları yanında kalbe bıçak saplanması tarzında, iğnelenme şeklinde, şok etkisi yaratan ağrılar da söz konusudur.

Kalp  Hastalıkları

Kimi ağrılar da yorulmalarla ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde belirti gösteren ağrılar dinlenme sonucunda yatışır. Bu hareket ağrılarının şiddeti damarlardan geçen kanın miktarı ve damar çeperinin büyüklüğü ile orantılıdır. Aşırı hareket sonucu ortaya çıkan ağrılar dışında psikoz durumlarında kalbi etkileyen ve ağrı gösteren durumlar da söz konusudur. Heyecanlanma, aşırı stres gibi durumlar kalbin ağrılarını tetiklerler. Yine kan dolaşımındaki basınç değerlerinin yükselmesi ve mide eforunun da kalp ağrılarına yol açtığı bilinen bir gerçektir.

Damar sıkışmalarına bağlı kalp ağrıları damar genişlemesini sağlayan ilaçlarla geçmektedir. Bu ağrıların süresi konusundaki ortalama 3 ila 5 dakika aralığındadır. Yine de bazı hastalarda 15 – 20 dakika seviyelerine çıktığı da görülmüştür.

Kalp   Hastalığı

Kalp ağrıları nefes alışverişlerinin hızından etkilenmemektedirler. Kimi ağrıların göğüsteki organlardan kaynaklandığını söylemek mümkündür. Akciğerin iltihaplanması, kaburga ve sırt kemiklerindeki kireçlenmeler de çeşitli ağrılara sebep olabilirler. Bu ağrıların karakteristiği batıcı ve keskin olmalarıyla açıklanabilir. Bunlar dışında midenin veya yemek borusunun kalbe yansıttığı ağrılar da mevcuttur ve bu ağrılar kalp ağrıları ile karıştırılabilmektedirler. Koroner arter hastalıklarının eforla başladığını söylemek yanlış olmaz. Bu hastalıkların yol açtığı ağrıların belirtileri arasında çarpıntılar başı çekerler. Ayrıca soluk alıp vermedeki güçlükler ve kronik yorgunluklar da kalpte mevcut olan rahatsızlıkların işaretleri olabilirler. Ciddi kalp ağrılarının karın ve bacak bölgelerini şişme bazında etkilediği görülmüştür.

Bu kalp ağrılarının tedavileri ilaçlarla, cerrahi müdahaleler ile ve doktor tavsiyeleriyle gerçekleştirilmesi mümkündür.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir