Kadın Sağlığı Önerileri

KADIN SAĞLIĞININ ÖNEMİ

       Günümüz koşullarında çeşitli etmenlerden dolayı kadınlar erkeklere oranla daha fazla zarar görmekte. Hem hastalık açısından hem stres ve depresyon açısından zorlanan bayanların bu zararlı tehlikelerden korunmaları için, depresyon ve stresten uzak durmak, korunmak için çabalamak gerekmekte. Pek çok hastalığın sebebine bakıldığında bunlar büyük ölçüde stresten kaynaklanıyor. Kadın sağlığı açısından stresten uzak durmanız da hastalıklardan korunmanızda önemli bir rol oynamaktadır. Daha nitelikli bir yaşam seçimi, kişilerin daha iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olması ve düzenli egzersizler yapmalarıyla sağlanmaktadır.

KADIN SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

         Kadın sağlığı açısından, yiyecek ve içeceklerin besleyici değerleri olduğu kadar sağlığa uygunluğu da önemlidir. Öğün atlamamak, günde üç ana öğün, mümkünse 1-2 ara öğün tüketmeli, günlük yağ tüketimimizi azaltarak, çok yağlı yiyecekleri yememeye özen göstermek gerekmektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınıp, her gün düzenli egzersiz yapmalı ve böylelikle boya uygun vücut ağırlığını yaşam boyu koruyabilirsiniz. Stresten mümkün olduğu kadar kaçınmalı, alkol ve sigara kullanmamak kadın sağlığı açısından oldukça önemli noktalardır. Kadın sağlığı açısından en temel kurallarından biri olan sigara; kanser, kalp ve damar hastalıkları, sonlum hastalıkları ve daha birçok tehlikeli hastalığa yol açabileceği gibi cildi de olumsuz yönde etkileyerek erkenden yaşlanmasına sebep olur. İstenilen kiloda kalabilmek ve psikolojik olarak daha iyi hissedebilmek için, egzersizi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek de oldukça önemlidir. Egzersiz yapmanlar da ruhsal sorunlar daha az görülür, daha dinç hissederler ve tehlikeli hastalıklara karşı risklerini azaltırlar. Egzersizle daha güzel bir vücuda sahip olmak da mümkündür.

         Kadın sağlığı ve uzun bir yaşam için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da beslenmedir. Beslenme hem sağlık hem de güzellik için oldukça kritik bir konu. Beslenmede sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmeli, tahıllar, hububatlar ve diğer tüm doğal besinlerden tüketmek gerekir. Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bol su içmeyi alışkanlık haline getirmeli, tek seferde çok fazla yemek yememeli, öğün sayısını artırarak, her öğünde daha az yenmelidir. Normal bir kiloda kalabilmek için, dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak gerekiyor. Özellikle kırk yaşından sonra kalp hastalığı riskini artırabileceğinden doğum kontrol hapları dışındaki diğer gebelik önleyici uygulamalara dönülmelidir.

        Menopoz semptomlarını şiddetli ve orta derecede yaşamak bir kadın için oldukça rahatsızlık verici olabileceğinden mutlaka doktordan yardım alınmalıdır. Kadın sağlığı açısından oldukça önemli olan kan basıncı ölçümü, kolesterol ölçümü, meme muayenesi ve mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü ve göz muayenesi kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır. Nedeni çoğunlukla bilinmese de erken menopozu tetikleyen etkenlerin en başında obezite ve sigara gelmektedir. Her kadın güzel görünmek için kozmetik ürünlerini mutlaka kullanır. Uzmanlar ise bu kimyasalların pek çok rahatsızlığa neden olacağını, vücudu yıpratacağını söylemektedirler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir