Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık

Kabızlığa neden olan bazı sebepler arasında çeşitli ağrı kesicilerin ve depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan antidepresan ilaçların alımı, kullanılan doğum kontrol hapları ve demir ilaçları saılabilir. Kronik kabız vakalarında kesin sonucun öğrenilebilmesi için bazen uzun tetkikler yapılması bile gerekebilir. Sindirim sistemi normal seyrinde çalıştığı zaman besinler bağırsakta öğütülür ve hücrelere taşınmak üzere yapıtaşlarına ayrılırlar. Vücuda yararlı olan besinlerdeki bu maddeler kanı karışır.

Kana karışma imkanı bulunmayan yada faydalı olmayan besinler de dışarı atılması için kalın bağırsağa gönderilirler. Kalın bağırsakta depolanan bu besinler dışkı halini alır ve doğal bir refleksle dışkılama yoluyla dışarı atılırlar. İşte bu noktada kalın bağırsağın normal çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilecek etkenler ve lif miktarı uygun olmayan besinler kabızlığa sebebiyet vermektedirler.

Kabızlık Bitkisel Tedavisi

Kabızlık, dışkının normalde olduğundan daha sert olması, kişinin dışkılama sırasında aşırı derecede zorlanması hatta dışkılayamaması durumudur. Bunun yanında insanlar genellikle sindirim sisteminin düzenli çalıştığı ve normal seyrinde olduğu zamanlarda  en az haftada 3 defa dışkılama yaparlar. İnsan sağlığı açısından normal olan da budur. Eğer kişi bu sayının altında dışkılama yapıyorsa bir zaman sonra bağırsak çıkışında bekleyen dışkının sıvı miktarında azalma olur ve bu durumda bir kitle oluşmasına neden olur. Bu da daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insanların büyük çoğunluğu en fazla günde üç defa ve en az da haftada üç defa dışkılama yapmaktadırlar.

Kabızlık Nasıl Geçer

Jinekologlara giden kadınların 10’da 1’i kabızlıktan şikayet etmektedir. Kadınlar erkeklere oranla daha çok kabızlıktan şikayet etmektedirler. Kadınların büyük bir bölümü hayatının belli zamanlarında kabızlık sorunu yaşamıştır. Aslında alınacak bazı tedbirler ve bu tedbirlerin alışkanlık haline getirilmesi sayesinde kabızlıktan büyük ölçüde kurtulunabilmektedir. Kabızlık şikayeti olan kadınlar dengeli beslendiklerinde ve fazla miktarda lif içeren besinler aldıklarında, düzenli olarak egzersiz veya yürüyüş yaptıklarında ve daha fazla su içtiklerinde kabızlık şikayinden büyük oranda kurtuldukları gözlemlenmiştir.

Kabızlık İçin

Eğer aldığınız bu önlemler etkili olmuyor ve kabızlığınız sürekli devam ediyorsa, dışkılama sırasında aşırı derecede ağrı ve zorlama hissediyorsanız, kabızlık yaşadıktan sonra ardından hemen ishal sorunu yaşıyorsanız ve bu seyir sürekli devam ediyorsa, kanlı dışkılama yapıyorsanız, kabızlığın yanında başka sağlık problemleri de yaşıyorsanız kesinlikle bir uzman kontrolünden geçmeniz gerekir. İhmal etmeden doktorunuza başvurmalısınız. Alınan önlemlerle kabızlığı geçmeyen hastalara bazı ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık tedavisinde genellikle laksatif ilaçlar etkili olmaktadırlar. Halihazırda laksatif ilaçlar çok çeşitli miktarda satışa sunulmuştur. Laksatif ilaçlar iki gruba ayrılmaktadırlar. Mekanik laksatifler dışkıda değişiklik yaparak sorunu çözerler. Yan etkileri fazla değildir. Uyarıcı laksatifler kalın bağırsağı tetikler ve çalışmasını sağlar. Fakat belli bir süre sonra kalın bağırsak çalışmak için bu ilaçlara bağımlı hale gelebilmektedir. Bu da bağırsak tembelliğine yol açar. Dolayısı ile uyarıcı laksatif ilaçların kısa süreli kullanılması gerekmektedir. Ayrıca uyarıcı laksatif ilaçlar aynı zamanda ani dışkılama ve kramplara yol açan yan etkilere sahiptirler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir