Kabakulak Hastalığının Belirtileri

KABAKULAK HASTALIĞINI ÖNEMSEYİN

    Kabakulak hastalığı, virüslerin, tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması ile büyüyerek ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için kabakulak adı verilmekte ve çocuklarda sık görülmektedir. Tükürük bezlerinin iltihaplanmasıyla kendisini gösteren kabakulak hastalığı, sıklıkla kış ve bahar aylarında görülür. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşurması ya da başkalarını öpmesi sırasında virüsü kaparlar.

KABAKULAK HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

    Kabakulağa neden olan mikrop, kana girdiğinde hızla yayılarak diğer organlara da ulaşır ve iltihaplanmaya neden olur. Beyin zarına ulaştığında da menenjite yol açabilmektedir. Günlük yaşamı oldukça etkileyebilen bir hastalık olan kabakulak erken teşhis konulmadığı takdirde böbrekte, pankreasta, sinirlerde iltihap oluşumuna, kadın ve erkekte kısırlığa, hastalığın şiddetli seyrinde ve yayılmasından sonra sağırlık gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kabakulak hastalığının belirtileri arasında, virüs bulaştıktan sonra, hastalık birdenbire ateş ve kırıklıkla, başlamaktadır. Çenenin arka alt tarafında şişlik oluşumu görülür, hafif ateş ve baş ağrısı ortaya çıkar, halsizlik ve yorgunluk hissinin yanı sıra iştah kaybı, bulantı ve kusma gibi şikâyetler ile belirti verebilirken bazı durumlarda hastalık hiç belirti vermeye de bilmektedir. Kabakulak öldürücü bir hastalık olmamasına karşılık son derece ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çocukluklarda çok sık rastlanan fakat çocukluk dönemin de hastalığı geçirmemiş yеtişkinlеrdе de görülebilen kabakulak damlacık enfeksiyonu ile insandan insana geçen bulaşıcı bir hastalık olduğu için en etkili ve tek korunma yöntemi aşıdır. Kabakulak hastalığı tedavisinde kullanılan özel bir yöntem olmamakla birlikte tedavi evde uygulanmaktadır. Genellikle kullanılan ilaçlar hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Baş ağrısı için ağrı kesiciler, ateşi düşürmek için ateş düşürücüler kullanılır. En etkili tedavi ise yatak istirahatidir. Beslenme olarak da, kolay çiğnenen ve ekşi olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Gerektiği durumlarda doktorun önereceği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Kapalı ortamlarda kolayca yayılan kabakulak hastalığı her ne kadar çocuklarda sıklıkla rastlansa da yetişkinlerde de bazen kalıcı izler bırakabilen bir hastalık olması nedeni ile kabakulağın çocukluk döneminde, hatta okul öncesi çağda geçirilmesi daha az sakıncalı oluyor. Hamilelik döneminde geçirilen kabakulak bebek için bazı riskler taşımaktadır. Anne hamileliğinin ilk döneminde kabakulak geçirdiğinde bebeğin ölüm riski oldukça yüksektir.

     Bulaşıcı olan ve çoğunlukla belirti göstermeyen kabakulak hastalığını ergenlik sonrası geçiren erkeklerin, kısır olma ihtimali de oldukça yüksek. Kabakulak hastalığına karşı erken yaşta aşı olmamış erkeklerin 11-12 yaşlarına kadar mutlaka aşılanması gerekmektedir. Kabakulak, aşı öncesi dönemlerde, daha çok 5 ile 9 yaş çocukların sorunuyken, günümüzde artık 15 yaş ve üzerinin sorunu haline gelen bir rahatsızlık olmakla birlikte bir enfeksiyon olduğu için antibiotikler bir işe yaramayacak, ağrıkesici ve ateş düşürücü şuruplar ile, şiş tarafa ısıtılmış havlu uygulaması ile ağrı azaltılmaya çalışılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir