Kabakulak Belirtileri

Kabakulak Nedir

Kabakulak bir virüs hastalığıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Kabakulak tükürük bezleri ve sinir dokularına virüs yerleşmesi ile ortaya çıkar.Kabakulak hastalığı en fazla çocuklarda görülür. Bulaşıcı bir hastalıktır ve bulaşmaya hasta kişinin tükürük salgısı sebebiyet vermektedir.Kabakulağın tıptaki ismi ise parotitis epidecimadır. Hastalık bölgesi ise kulak altında bulunan tükürük bezleridir. Bu bezlerin iltihaplanması hastalık faktörüdür.
Kabakulağın kuluçka dönemi 1 aydan fazladır.Kabakulak olan kişide ani yüksek ateş görülür. Halsizlik ve iştahsızlık başlar. Kulağın genellikle ön alt kısmında yani tükürük bezlerinin olduğu bölgede gözle görülür şişlik oluşur ve aşırı acı ve ağrı hissedilir.

Kabakulak Tedavisi
Kabakulak olan kişinin ağzında kuruluk vardır. Dilde paslanma oluşur. Dil rengi hastalığın 3. Gününde genellikle sarımtırak bir renk alır.Birkaç gün süren bu evre sonunda ilk olarak ateş düşer ve tükürük bezlerindeki şişlikler kaybolmaya başlar, iştahsızlık ve halsizlik birkaç gün daha sürebilir.Kabakulak tek basına bir tehlike oluşturmamaktadır ancak hastanın yaşayacağı yüksek ateş başka sorunları tetikleyebilir. En çok da pankreas ve böbreküstü bezleri kabakulaktan etkilenmektedir. Kadınlarda yumurtalıklar etkilenebileceği gibi regl düzensizlikleri yaşanır. Erkeklerde ise kısırlık sebebi olabilir.Özellikle kadın ve erkeklerde ortaya çıkan kabakulağın erken tanı ve tedavisi çok önemlidir.Hastalık süresince hasta kişinin, diğer kişilerle konuşması hastalığın bulaşmasına sebebiyet verebilir. Hasta sulu yiyeceklerle beslenmelidir. Kabız olması engellenmelidir. Kabakulakta kabızlık durumu virüsün atılımını geciktirmektedir.

Kabakulak Belirtisi
Kabakulak olan hasta çiğneme güçlüğü çekmektedir, bu ağrılar sebebi ile ve dilde oluşan pas tadı nedeni ile iştahsızlık artmaktadır. Bu ağrıya rağmen hastanın vücut drencinin korunması ve sağlanması amaçla beslenme çok önemlidir. Hastanın vücudundaki direncin düşmesi halinde hastalık diğer organlara etki yapma eğilimi gösterir.Kabakulağın başlangıcından sonraki ilk 2 hafta bulaşma süresince önemlidir. Tükürük bezlerindeki şişliğin inmesine kadar olan bu sürede hastalık şiddetli şekilde bulaşma gücüne sahiptir.

Kabakulak Aşısı
Kabakulak olan kişiye yatak istirahatı önerilir. Hasta mümkün olduğunca dinlenme halinde olmalıdır. Mümkün olduğunca çevresinden uzak kalmalı ve kişisel kullanım eşyaları tamamen ayrılmalıdır. Kaşık, çatal, bardak, havlu, yatak, yorgan, havlu, sabun gibi malzemeler ortak kullanılmamalıdır ve mümkün olduğunca da hastaya dezenfekte edilerek kullandırılmalıdır. Sık kolonya kullanımı da hijyen acısından önemlidir. Hastanın kullanacağı tuvalet sıklıkla hijyen altında tutulmalıdır. Tükürük bezleri üstüne sıcak tutulacak önlemler alınması ağrıda azalma etkisi yapabilir. Ancak sıcaklık oranı önemlidir. Çok fazla sıcakta virüs hızla çoğalabilir. Bu hastalığın yayılmasını ve iyileşmede gecikmeye sebep olur.

Kabakulak Hastalığı
Kabakulak ile en büyük mücadele her kişinin 1 yasından önce kabakulak asını yaptırmış olmasıdır. Kabakulak geçiren ya da geçirmeyen herkes sonraki dönemlerde de asılanabilir.
Kabakulak asısı kızamık asısı ile birlikte yapılabildiği gibi tek basına da yapılabilir. Hamilelerde kabakulak asılaması kesinlikle yapılmamaktadır. Genel olarak Kişinin hijyene sahip olması da kabakulak hastalığına karsı önlem olarak görülebilir.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. çok kötü bir hastalık buya bende de oldu ama 3 gün sürdü allahtan ki iştahım kesilmedi yoksa güçsüz düşerdim…:(

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir