İşte Türkiyenin kanser haritası!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan istatiki bilgilere göre, Türkiye’de erkekler en çok akciğer ve prostat; kadınların ise meme ve troid kanserine yakalanıyor.

Türkiye’de çıkarılan istatistikler erkeklerin en çok akciğer ve prostat; kadınların ise meme ve troid kanserine yakalandığını ortaya koydu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerinin kanser erken tanı ve tarama faaliyetlerinde görevlendirildiğini açıkladı.

 Türkiye’nin bölge bölge kanser haritası

Bakan Akdağ, kanser yapan etkenin ortadan kaldırılması için çalışma başlattıklarını belirtirken, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun soru önergesini yanıtladı. Akdağ, 2011 yılı içinde 110 bini erkek, 65 bini kadın olmak üzere 175 bin kanser vakası beklentisi olduğunu ifade ederken, 2012 yılı içinde özellikle kanseri tetikleyen unsur olarak gördükleri tütün ve obeziteye karşı önemli çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Kanser erken tanı ve tarama faaileyetlerinde aile hekimlerini görevlendirdiklerinin açıklayan Akdağ, erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanser türlerini şöyle açıkladı:

Erkeklerde en sık görülen kanser tipi Akciğer olurken, görülme sıklıklarına göre kanser türleri şöyle sıralandı:
“Akciğer, prostat, mesane, kolorektral, mide, larinks, non-hodgkin lenfoma, pankreas, beyin, sinir sistemi, böbrek.”
Kadınlardaki kanser türlerinde ise başı meme kanseri çekerken sıralama şöyle oldu:
“Meme, tiroid, kolorektral, uterus korpusu; mide, akciğer, over, non-hodkin lenfoma, beyin, sinir sistemi, uterus serviksi”
Kanser hastalığı konusunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun 2011’de yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de kanserle yaşayan kişi sayısı yaklaşık olarak 400 bin.
Türkiye’de kanser hastalığının ikinci ölüm nedeni olduğunu anlatan TBMM Kanser Araştırma Komisyonu’nu Başkanı Kemalettin Aydın, Türkiye’de her yıl 150 binin üzerinde kanser vakasının ortaya çıktığını söylemiş, kanserin 2030 yılında ülkenin önemli bir sağlık sorunu olacağının altını çizmişti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir