İşte meme kanserinin panzehiri!

Bağcılar Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde meme kanseri üzerine konferans veren Sağlık Eğitim Uzmanı Güzin Ceylan, emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını söyledi.

Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde konferans veren Sağlık Eğitim Uzmanı Güzin Ceylan, meme kanserine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Meme kanserinde risk oranının yaş artışıyla orantılı olarak arttığını ifade eden Ceylan, çocuğunu hiç emzirmeyen kadınların da meme kanserine karşı risk altında olduğunu ifade etti.

45-50 yaş üzeri kadınlar ile yakın akrabalarından meme kanseri olan kadınların risk taşıdığını ifade eden Ceylan, uzun süre kullanılan hormonal ilaçların da meme kanserine sebep olabildiğini belirtti. Ceylan, kötü beslenme, alkol ve sigara kullanımının da meme kanserini tetiklediğinin altını çizdi.

Meme kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yapan Ceylan, 18 yaşından sonra kişilerin her ay kendi kendilerini muayene etmeleri gerektiğini söyledi. 18-40 yaş aralığındaki kişilerin ise 3 yılda bir hekim kontrolünden geçmesi gerektiğini anlatan Ceylan, bu kontrolün 40 yaş üzerindeki kadınlar için ise en az yılda bir kez yapılması gerektiğini belirtti.

Alınacak bir takım tedbirlerle meme kanseri olma riskinin azaltılabileceğini ifade eden Ceylan bunları da kilo kontrolü, sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak, emzirmek, hormonlu ilaç kullanımından uzak durmak olarak açıkladı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir