Isınmadan spor yapmayın!

‘Spor yaralanması’ denildiğinde insanların aklına profesyonel sporcular geliyor. Oysa spor yaralanmasına maruz kalanların sadece yüzde 5’ini profesyonel sporcular oluşturuyor. Yaralanmalara maruz kalanların yüzde 95’ini sporu bilinçsizce yapanlar oluşturuyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Rasim Şerifoğlu, zayıflama ya da forma giyme uğruna bilinçsizce yapılan spor uygulamaları konusunda uyardı.

Dr. Şerifoğlu, spora başlamadan önce uyulması gereken önemli kurallara dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

“Önce insanın kendi vücudunu tanıması gerekiyor. Spor yapacak kişinin vücudunun, yaş grubunun, sağlık durumunun hangi spora elverişli olduğunun bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. İkincisi spor yapacak kişi temel konularda eğitilmiş olmalı. Özellikle hangi hareketlerde zorlanırsa nasıl ağrılar oluşabilir ve bunlardan nasıl kaçınabilir, ayrıca, sakatlık durumlarında ilk tedavi nasıl olmalıdır? Spor yapacak kişinin bu tip bilgileri öğrenmesi gerekir. Dizinde kireçlenme olan birine, birden bire ‘sen yürüyüş yapacaksın ya da koşacaksın’ diye bir öneri getirilemez. Hasta kendi aldığı kararla iyi geleceğini düşünerek yürüyüşe başlayabilir. Bu durumda sporun, yararından çok zararı olur. Ya da hasta, dizlerinde kireçlenme olduğunu dahi bilmeyebilir. Bu nedenle muayene olmakta fayda var. Muayene sonucu dizlerinde kireçlenme olan birisine koşu yerine yüzme önerilebilir.”

Bilinçsiz ve kuralına uygun yapılmayan sporun sağlığa zararlı olduğunun altını çizen Şerifoğlu, şöyle devam etti: “Sapasağlam iken spor yapacağım diyerek kendini sakatlayan çok hastamız geliyor. Özellikle halı sahalarda. Bir de şöyle durumlar var; son olarak gelen bir hastam dizleri kireçli, zor yürüyebiliyor, eklem hareketlerini yapamıyor ancak buna rağmen evine koşu bandı almış. Evde koşu bandında spor yapan hastamızın eklemlerinde sürtünme arttığı için ağrıları da daha artmış.”

Halı saha maçları öncesi mutlaka ısınmak gerektiğini söyleyen Şerifoğlu, “Spor öncesinde ısınma ve esneme egzersizleri çok önemli. Kaslarımızı yeterince esnetmez ve ısıtmazsak ani hareketler sonucu direk yırtılma oluşabilir. Yırtılma da ameliyata kadar gidebilecek yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle spor öncesi ve spor sonrası yapılacak hareketler çok önemli. Spor sonrasında yapılan hareketler de erken dönem yorgunluğunu önleme amaçlıdır.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir