İşini Sevmeyenlerin Beli Daha Çok Ağrıyor

Yapılan araştırmalarda işini sevmeyenlerin bel ağrısı nedeniyle hekime başvurma oranının sevenlere göre 2,5 kat fazla olduğu vurgulandı.
Bel ağrısının tıpta en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olduğu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 85′inin, hayatlarında en az bir defa bel ağrısı yaşadığı belirtildi.
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, aniden ortaya çıkan bel ağrısı vakalarının yüzde 80′e yakınının 2 -4 hafta içinde tedaviye bağlı olarak iyileştiği vurgulandı. Bu vakaların yaklaşık yüzde 40′ında hastalığın tekrarlayabileceği bildirilen açıklamada şöyle denildi:
“Hastalığın tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aynı hareketin devamlı tekrarı, bel ağrısında risk faktörleri arasındadır. Ağır kaldırmada cismin ağırlığı dışında kaldırmanın tekrarı da önemlidir. Bel ağrısının en sık görüldüğü grup arasında ağır beden faaliyeti ve uzun süreli ayakta durmayı gerektiren meslekler başta gelmektedir. İş yerinin uygun olmayan soğuk, cereyan, rutubet gibi fiziksel koşulları da bir risk faktörüdür. Bel ağrısının rastlanma oranının en yüksek olduğu spor dalları jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürektir. Yapılan araştırmalarda futbol oynayan lise öğrencilerinin yüzde 6′sında, üniversite öğrencilerinin yüzde 30′unda bel ağrısı tespit edilmiştir.”
İŞİNİ SEVMEYENLERİN BELİ DAHA ÇOK AĞRIYOR
Bel ağrısını psikolojik etkenlerin de tetikleyebileceğine vurgu yapılan açıklamada, işini sevmeyenlerin bel ağrısı nedeniyle hekime başvurma oranının sevenlere göre 2,5 kat fazla olduğu kaydedildi. İşinden memnun olmama, takdir edilmemenin de bel ağrısında risk faktörü arasında yer aldığına işaret edilen açıklamada, uzun süren yoğun stres ve gerginliğin, bel kaslarında kasılmaya yol açarak disklerin üzerinde devamlı bir baskıya yol açtığı belirtildi.
Ağır kaldırma, dizleri bükmeden kaldırma, kaldırma sırasında eğilme ile beraber dönme, ters kaldırma gibi hareketlerin bel fıtığına yol açabileceğinin anlatıldığı açıklamada, “Araba, otobüs kamyon ve benzeri araç kullananlarda, titreşimli ortama maruz kaldıkları için kas yorgunluğu görülmektedir. Bel ağrısı ve bel fıtığında en yüksek görülme oranının en fazla vibrasyona maruz kalan otobüs şoförlerinde olduğu tespit edilmiştir. Kamyon şoförlerinde, şoför olmayanlara göre bel fıtığı görülme oranı daha fazla bulunmuştur. Vatandaşlar bel ağrısı vakalarında daha duyarlı olmaları gerekiyor” denildi.
CİHAN

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir