İshal Tedavisi

İshal Belirtileri

Yediğimiz yiyeceklerin sağlığa uygun olmaması, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, kalp ve akciğer hastalıkları, zehirlenmeler, yetersiz beslenme ishale neden olabilmektedir. Dolayısı ile başlıbaşına bir hastalık olmasının yanında başka hastalıkların belirtilerinden biri de olabilmektedir.  İshal dışkının normalde olduğundan daha akışkan ve sulu olmasıdır. İshal hastası olan kişinin sindirim devinimi normal seyrinden daha hızlıdır. Dışkı belli bir süre bağırsakta kalmalıdır ki normal dışkılama yapılabilsin. Ancak ishal hastasının bağırsaklarında dışkı fazla hızlı ilerler. Bu da yeterli miktarda sindirim yapılamamasına neden olmaktadır.

Çocuklarda İshal

İshal belirtileri arasında gereğinden fazla dışkılama, su ihtiyacı, yüksek ateş, hastalığa bağlı halsizlik ve yorgunluk, dışkının sıvı şekilde olması, mide bulantısı ve buna bağlı kusma, ani dışkılama isteği, karın ağrısı ve aşırı gaz sayılabilir. İshal geçiren hasta bu belirtilerin tümüyle karşılaşabileceği gibi hastalığın seyrine göre bir kaçıyla da karşılaşabilmektedir. Vücut ishal sırasında sürekli sıvı kaybettiğinden dolayı susuzluk başgösterecektir. Sıvı kaybı da bazı belirtileri beraberinde getirir. İdrara çıkma azalır ve ağızda kuruluk hissi oluşur. Eğer sıvı kaybı daha da ileri boyutlara varırsa vücut ağırlığının 10’da 1’i oranında vücuttan sıvı atılabilir. Bu da çok ciddi bir durumdur.

Kanlı İshal

Bağırsaklarda bulunan bakterilerden bazıları aslında faydalıdır. Bu tür bakteriler sindirime yardımcı olmaktadırlar. İshal durumunda bağırsaktaki bakterilerden zararlı olanlar daha hızlı gelişmekte ve yararlı bakterilerin gelişimi duraksamaktadır. Bu da yararlı maddelerin bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olamamasına yol açmaktadır.İshal tedavisinde öncelikle ishale neden olan sebep tespit edilmeli ardından ona uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

Eğer herhangi bir mikrobik neden bulunmuyorsa ishal genellikle çok ileri boyutlara ulaşmayacaktır. Dolayısı ile hastanın ateşi yükselmez ve kanlı dışkılama oluşmaz. Bu nedenle hastaya antibiyotik tedavisi uygulanmayacaktır. Daha çok alınan besinler bu tür ishale neden olmaktadır. İshalin tedavisinde de alınan besinler önem arz etmektedirler. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin artması için çeşitli probiyotik yoğurtlar alınabilir. Ayrıca yoğurt zaten ishal tedavisinde en sık kullanılan besinler arasında yer almaktadır. Yoğurt yerine tuzlu ayran da tercih edebilirsiniz. Bunun yanında haşlanmış patates ve pirinç lapası da yenebilir. Ayrıca biraz limon ve türk kahvesini karıştırıp yuttuğunuzda ishale son derece tesirli gelecektir.

İshal Kusma

İshal bebeklerde görülürse bu ciddi bir duruma neden olabilir. Acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bebeklere çeşitli antibiyotikler verilerek ishalin geçmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bebeklere bol bol su içirilmeli ve bebekler sık sık emzirilmelidir. Eğer bebek emzirme dönemini bitirmişse o zaman kaynar su ile karıştırdığınız yoğurtla bebeğinizi besleyebilirsiniz. Ayran da içirebilirsiniz. Bunun yanında et ve püreleri de bebeğinize verebilirsiniz. Sık sık meyve suyu içirmenizde de fayda olacaktır. İshal özellikle bebeklerde önemli bir hastalık olduğundan doktor kontrolünde tedavisine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir