İş yerinde sağlıklı beslenin

Beslenme ve Diyet Bölümü Doktoru Diyetisyen Demet Sayar, iş hayatında sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Günümüzdeki iş hayatının masa başında, bilgisayar karşısında geçirilen uzun çalışma saatleri ve sık seyahat etmeyi gerektirdiğini belirten Beslenme ve Diyet Bölümü Doktoru Diyetisyen Demet Sayar, “Bu da beraberinde stresi getiriyor. Bu yaşam tarzı obezite görülme sıklığının çalışanlar arasında her geçen gün artmasına neden oluyor. Olumsuz beslenme alışkanlıklarınızın farkında olun.

Ofis çalışanlarında obezite görülmesinin başlıca nedeninin uzun süre hareketsiz masa başında oturmaktır. Diğer olumsuz beslenme alışkanlıkları, toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur cubur besinler. Öğle yemeğini masada fast-food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle yapmak. Masada su yerine sürekli çay, kahve, meşrubat tarzı besinler tüketmek. Ofis içerisinde ara öğün bulundurmamak. Toplantıların sık ve uzun saatler alması sonucunda ara veya ana öğünleri atlamaktır” dedi.

İş hayatında sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunun altını çizerek, dikkat edilebilecek hususları belirten Sayar, “Sabah güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. İş stresini azaltmak için iş yerinde gün içinde 5 dakikalık yürüyüşler yapın. Öğle yemeği şirkette servis yapılıyorsa karbonhidratlı, ağır gıdalar yerine hafif ve düşük kalorili yemekler tercih edin. Özellikle salata ve protein içeren bir besin sizi uzun süre tok tutacak, atıştırmaları engelleyecek ve öğleden sonra daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Meşrubat tarzı içecekleri tüketmek yerine masalarınıza bir sürahi su alın ve bol bol su tüketin. Çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih edin. Özellikle stresi azalttığı için rezene, bağışıklık sistemi içinse adaçayı ve ıhlamur tüketin. Sık seyahat etmek zorunda olan kişiler kilolarını korumak ve sağlıklı beslenmek için az ve sık yemek zorundadır. Yağsız kraker ile ayran, kuru kayısı, ceviz veya badem, 1 meyve, 1 avuç leblebi, yarım simit ile peynir, yağsız tost ve ayran her yerde bulunabilecek, pratik ve sağlıklı tercihlerdir. Bulunulan şehir veya ülke koşullarına göre her gün 5 – 6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Toplantılarda ikram edilen kurabiyelerden uzak durun. Bunlar yerine yağsız kraker, çeyrek simit, kuru kayısı, ceviz, peynirli kepekli sandviçler, çiğ sebzeler ve bitki çayları tercih edebilirsiniz” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir