Iğdırda müthiş operasyon!

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Yusuf Ayyıldız’ın, geçirdiği trafik kazası sonucu kopan bacağı, Iğdır Devlet Hastanesi’nde ilk kez yapılan ameliyatla yerine dikildi.

Doğubayazıt ilçesinde otomobille tırın çarpışması sonucu sağ bacağı kopan Ayyıldız (22) ambulansla Iğdır Devlet Hastanesi’ne götürülerek, tedavi altına alındı.

Acil serviste yapılan ilk müdahalenin ardından, Ortopedi Servisi’ne çıkarılan Ayyıldız’ın kopan sağ bacağı, Başhekim Yardımcısı Kalp Damar Cerrahisi Opr. Dr. Yavuz Çakıroğlu, Opr. Dr. Merih Yılmaz, ortopedi uzmanı Opr. Dr. Cihan Acı ile plastik ve rekonstrüktif uzmanı Opr. Dr. Ali Murat Akkuş tarafından 5 saat süren operasyonla yerine dikildi.

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Çakıroğlu, yaptığı açıklamada, hastaya ameliyatı üç ayrı branş doktorunun gerçekleştiğini belirterek, hastaya ilk ameliyatın ortopedi uzmanı tarafından yapıldığını söyledi.

Ortopedi uzmanı tarafından yerinden çıkan bacağın tekrar yerine yerleştirildiğini anlatan Çakıroğlu, şunları kaydetti:

”Daha sonra kalp damar uzmanlarımız yaptıkları muayenede dizin arka kısmındaki damarın koptuğunu tespit ettiler. Bunun üzerine aynı bacağın bir damarından bir parça alınarak kopmuş olan damarı bypas ameliyatıyla tedavi ettik. Bacağın kan dolaşımını sağladık. Bacakta çok ciddi bir doku kaybı vardı. Özellikle diz arkasında ciddi bir doku kaybı vardı. Bunun üzerine plastik cerrahi uzmanımız tarafından tedavisi yapıldı. Ve hastanın diğer bacağından doku alınarak açık olan yara kapatıldı. Bu şekilde başarılı bir ameliyat yapılarak hastamızın kopan bacağını tekrar kurtardık.”

Bu tür vakaların üst seviyeli vakalar olduğu için genelde üniversite hastanelerinde tedavi edildiğini ifade eden Çakıroğlu, ”Ancak ilimizin üniversite hastanelerine olan uzaklığından ve hava şartlarının da kötü olmasından dolayı bu hastayı sevk etme durumumuz yoktu. Her uzmanımız kendi alanında üzerine düşeni yaptı. Böyle bir ameliyatı Iğdır’da ilk kez gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyonla hastamızın bacağını kurtarmış olduk. Hastayı iki hafta içerisinde taburcu edeceğiz” diye konuştu.

Iğdır Devlet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuşan Yusuf Ayyıldız da geçirdiği kaza sonrası şuurunun yerinde olmadığını belirterek, kaza anından sonrasını hatırlamadığını söyledi.

Yapılan ameliyat sonrası bacağının yerine dikildiğini belirten Ayyıldız, şöyle devam etti:

”Ben kaza geçirdiğimde kendimde değildim. Ama o anda sadece bacağımın halini gördüm tek hatırladığım an o andı. Hastaneye nasıl geldiğimi hatırlamıyorum. Yakınlarım, akrabalarım bacağımın koptuğunu ve burada yapılan ameliyatlar sayesinde tekrar yerine yerleştirildiğini söyledi. Ben bu ameliyatı yaparak sağlığıma kavuşmama yardımcı olan bütün doktorlara teşekkür ederim.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir