İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

İdrar yolu iltihabı yani diğer adı ile Sistit genellikle kadınların sıklıkla karsılaştığı bir hastalık türüdür.Genel olarak tanımı ise idrar kesesinin iltihap toplamasıdır.Sistik iki türde görülür bunlardan bir tanesi bakteri kaynaklı olan mikrobik sistik diğeri de intersitisyel sistittir. İkinci tür sistitin hiçbir şekilde bakterilerle alakası yoktur. Her iki türünde belirtileri aynı olduğu için karıştırılabilmektedir.Sistit eğer önlem alınmaz ise ciddi bir boşaltım sistemi sorunu olarak karsımıza çıkabilir. Özellikle böbrek sorunlarını tetikler. Böbreklerle ilgili birçok hastalığa zemin hazırlayabilir.Hijyen bakımından yoksun olan her alanda sistit tehlikesi vardır. Toplu kullanıma acık her alan özellikle tuvaletler sistitin en yaygın bulaşma alanlarıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu iltihabının en belirgin özelliği idrar yapılırken aşırı derece yanma hissine sahip olunmasıdır.Ağrının kasıklara ve makata yayılması ise hastalığın ilerlediğine işarettir. Daha ileri boyutlarda sistit ateş yapar, halsizlik ve yorgunluk hissedilir. İdrar koyu renkli, bulanık ve kokuludur. Cinsel ilişki sırasında da ağrı ve acı hissedilmesi görülmektedir.Yukarıdaki belirtilerin birkaçına sahip olan kişi hemen idrar yollarını testten geçirmelidir. İdrar testleri sistitin belirlenmesinde yardımcıdır.

Damar içi röntgenlerde idrar yolu iltihabında teşhis ve tanı aşamalarındandır. Bakteri kaynaklı sistitin ayırt edilebilmesi için ise idrar yollarından kültür örnekleri alınır. İdrar yolu iltihaplanması zamanında tedavi edilmez ise ve hangi türde olduğu saptanamaz ise zaman içerisinde daha ağrılı ve kronik şekillerde hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyecek biçimde ortaya çıkabilir.

İdrar Yolu İltihabı
Bakterilerin anüs ve çevresinde üremelerine izin verilmesi sistit riskini artırmaktadır.Bu nedenle dışkılama ve idrar sonrasında mutlaka bölgesel hijyenin sağlanması gerekmektedir.Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında da mutlaka hijyenin sağlanması gerekmektedir. Özellikle erkekler mutlaka ilişki sonrasında idrarlarını akıtmalılar ve bölgede hijyeni sağlamalıdırlar.Cinsel ilişki sırasında kadında anüs bölgesi ve çevresinin de aşırı zorlanması iltihaplanmalara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ilişki sırasında bütün koşullar dikkate alınmalıdır.Özellikle menopoz sürecinde olan kadınlar tehlike altındadırlar. Kadınların % 30 u mutlaka hayatlarının bir bölümünde idrar yollarının iltihaplanması sorunu ile karşılaşırlar.

Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı
İdrar yolu iltihaplanmasına sebep olan virüs ise escherichia koli yani E.koli ve koli basili tanımlı mikroorganizmalardır. Bu bakterilerin yaygın olabilecekleri ortamlarda hijyene ve dezenfektasyona özen gösterilmelidir. Hayvan besleyen kişiler ve hayvancılık ile uğrasal kişilerde bu idrar yolu iltihabı riski çok fazladır. Çünkü hayvanlarda bulunan e. Koli bakterileri kolaylıkla insana geçebilmektedir.İdrar yolu enfeksiyonlarında genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Kronik idrar yolu iltihaplanmalarında ise tedavi süreci bayağı uzundur.
Sistitten korunmak için idrar sonrasında bölge kadınlarda önden arkaya doğru temizlenmelidir. Sık idrar yapılması ve idrarın uzun süre tutulmaması da idrar yolu iltihaplanmasından korunmak için önlem niteliğindedir.Cinsel ilişki sonrasında ilk 10 dakika içerisinde de idrar yapımı koruyucu yöntemdir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir