SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

İdeal Uyku Zamanı

İdeal Uyku Zamanı

Yaz aylarının yakınlaştığı şu günlerde yaşanılan sorunların bir tanesi de uyku problemidir. Kimisi sıcaktan kimisi başka şeylerden uyuyamamaktadır. Mevsim değişikliklerinin yaşandığı şu aylarda bu değişiklikler uyku problemini de beraberinde getirmektedir.

Mevsim geçişlerinde açık depresif diye bilinen ve bitkinlik yorgunluk hayattan zevk almama gibi belirtileri görülen bu durum biyoritim değişikliğine bağlı olmaktadır.

Gece dinlenmeyi sağlayan melatonin adı verilen hormon gündüzler uzadıkça daha az salgılanmaktadır. Bu sebeple yeterince dinlenememekte olduğumuz şu günlerde ışığın nasıl anti deprasan etkiye sahip olduğunu bildiğimiz halde gecenin de dinledirici rolü olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Uzmanların mutlaka gece geç yatmamızı ve saat 21:00 ile 05:00 arasında yatmamızı önerdiği şu günlerde neden bu saatler arasında derseniz çünkü Saat 21:00 ile 05:00 arasında melatolin hormonu üst seviyede salgılanır. Buda bizim gün içindeki koşuşturmamıza sebebiyet verir. Eğer geç yatarsak gün boyu yorgun hiç yatmamış gibi olabiliriz.

Uyku 7 ile 9 saat arasında olmalı ve ideal bir uyku saat 21:00 ile 04:00 veya 05:00 arasında olacağını söyledi. Bunu yapamassak bile en geç 23:00 civarlarında uyumamız gerektiğini belirten Gaziantep Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Savaş Gece uyumalıyız ki gündüz de uyanık kalalım sözlerini vurguladı.

 

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir