İçişleri Bakanlığı Hakkında

İçişleri Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

İlk olarak  1837 yılında Osmanlı Devleti zamnında Dahiliye Nezareti adı altında kurulan bakanlık Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda İç İşleri Bakanlığı olarak varlığını sürdürmüştür. 14 Şubat 1985 te kurulan bakanlık ülkemizin iç işlerinden sorumludur.

İçişleri Bakanlığı Türk kamu yönetimi içerisinde köklü bir yerde bulunan gerek Osmanlı gerek Türkiye Cumhuriyeti döneminde değişen şartlara göre kendisini yenilemiş ve yenilemeye devam eden Türk devlet ve toplum hayatında önemli görevler üstlenmiş ve hala bu görevleri yerine getirmeye çalışan bakanlıklardan birisidir.

İçişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü

İçişleri Bakanlığı’nın temeli Sadrazam Kethüdalığının kuruluşu ile başlamış olup Tanzimat öncesi devlet teşkilatında yer almış olan Sadrazam Kethüdalığı zamanla önemini kazanmış ve çeşitli değişikliklerden sonra bu günkü İçişleri Bakanlığı’nın şekillenmesine ve bu şekilde devam etmesini sağlamıştır. Yapılan bu değişikliklerden bazıları Kethüda isminin 1835 yılında Mülkiye Nazırına çevrilmiş olması, 1837 yılında Mülkiye Nazırının Dahiliye Nezareti ve unvanın da Dahiliye Nazırı olarak değiştirilmesi, 1859 da  Dahiliye Nezaretinin son esaslara göre teşkilatlanması ve son olarak da   23 Aralık 1913 tarihinde Cumhuriyet dönemine artık geçiş yapılmıştır. Cumhuriyet dönemine geçildikten sonra gereken tüm gelişmelere göre merkez ve taşra teşkilatında gereken değişiklikler yapılmış ve günümüzdeki son halini almıştır.

İçişleri Bakanlığı Adresi

Son halini 14 Şubat 1985 haliyle almış ve yepyeni bir şekilde görevlerini sürdürmeye devam etmiştir. İçişleri Bakanlığı yurdun güvenliği ve asayişini sağlamak, kamu düzenini korumak, illerin genel idaresini düzenlemek mahalli idareler üzerinde merkezi idare adına vesayet makamı olarak nezarette bulunmak ve bu idarelerin gelişmelerine yardımcı olmak için , halkın nüfus ve vatandaşlık işlemlerini yerine getirmek, muhtemel savaş ve tabii afetler durumunda sivil savunma hizmetlerini yürütmekle görevli olan bakanlık sahip olduğu tüm bu görev ve sorumluluklarını merkez ve taşra teşkilatı yardımı ile beraber yerine getirmeye çalışmaktadır.

İçişleri Bakanlığı Telefon

İçişleri Bakanlığı tüm bu değişimler ve gelişmeler sonucunda günümüze kadar görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmış ve bundan sonrada gerekli özgüven ve özveri ile bütün işlerini yapmayı sağlayacak ve halkın refah ve mutluluğunu sağlamada bir yer edinmeye devam edecektir.

İçişleri Bakanlığı İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
İçişleri Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.icisleri.gov.tr
Telefon
+903124224000
Faks
 
E-Posta
[email protected]
Yazışma Adresi
İnönü Bul. Bakanlıklar/ ANKARA
06644     TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir