SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

HPV virüsünün bilinmeyen yönleri

HPV virüsünün bilinmeyen yönleri

HPV virüsü cilt ile kişiden kişiye bulaşabilen yaklaşık 100 çeşidi olan bir virüstür. Genelde erkek ve bayanların genital bölgelerinde enfeksiyonlara yol açmaktadır. Ve aynı AIDS gibi cinsel yolla diger insanlara bulaşır. Son derece tehlikeli ve bulaşıcı bir virüs olan HPV    den korunmak için sadece aşı yapmak yetebiliyor.

HPV virüsü çok sık görülmekte olup Yapılan bir araştırmaya göre cinsel birliktelik yaşan her 4 kişiden 3’ünün bu virüse kapılabileceği söyleniyor. HPV virüsü en çok anal, vajinal ve oral yolla yayılır. Enfeksiyon oluşması için illa cinsel bir birliktelik şart değildir. Cinsiyet gözetmeksizin bulaşabilen bu virüs genel olarak cinsel yolla bulaşır.
Bu virüsün  ortalama 20 türü genital siğillere yol açmakta ve bu siğiller genel olarak vajinanın içinde veya dışında yada penisin üzerinde çıkmaktadır. Ayrıca cilde de bulaşabilmekte olup bu siğiller bulaştığı yerlerde kansere yol açabilmektedir.  Baş ve boyun bölgesi kanserlerine de sebebiyet veren bu virüs HPV nin yüksek riskli kanserlerine girmektedir.

Serviks yani rahim ağzı dediğimiz yer hücrelerden meydana gelmiş olup ince bir doku ile kaplıdır. HPV bu hücrelere girebilir ve enfekte olan hücreler haline gelip zarar görür daha sonra büyümeye başlar. Bu durum kanser göstergesinin belirtilerindendir. Rahim ağzı bölgesini kaplayan incecik dokudaki değişimlere displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) denmektedir. Çoğu kadının bağışıklık sistemi bu virüsü önceden teşhis ederek kansere dönüşmeden yok etmektedir. Bazı kadınlarda ise yok edilemez ve vücutta kalır. Bu durumda HPV kansere yol açabilir.

Genelde bu rahim ağzı kanserinin oluşması uzun sürü olup yaklaşık seneler sürebilmektedir. Bu süre zarfında HPV enfeksiyonu rahim ağzının üst tarafında bulunan hücreleri normal hücreden çıkarıp anormal hücre haline getirir. Ve Smear testi ile anormal hücre değişimlerini yakalayıp tedavi edilme olanağı sağlar.

HPV türlerinin önlenebildiğini söylemiştik. Şimdide enfeksiyon riskini azaltmak için yapılacak şeyleri sıralayalım :
1.Cinsel ilişki Sırasında Koruyucu Kullanmak

2.Tek eşlilik

3. Şunu da belirtmekte yarar var. Cinsel ilişki sırasında koruyucu(prezervatif) kullanmak size yüzde yüz koruma vermez. Sadece ihtimal verir.

Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir