Hormonlar Nedir

Hormonlar

Kadın ya da erkek olsun fark etmez hormonlar çok önemlidirler. Kadın ve erkeklerin anotomik gelişimleri ve üreme yeteneklerini olumlu bir şekilde sürdürebilmelerine imkan sağlayan bedenlerimizde bulunan bir takım özel bezlerin işlevlerine ve yeterli düzeyde çalışmalarına bağlıdırlar.

Bitkisel Hormonlar

Vücudumuzda oluşan bu bezler ve onların sağladığı salgılar üzerinde tıp alanında yapılan çalışmalar neticesinde çok önemli ilerlemelere ve yeniliklere sahip bulunmaktayızdır. Bu yüzden bu konuda hala çok sayıda önemli sayıda açıklamalar ve incelemeler yapılmaktadır ve çalışmalar tam gaz ilerlemektedir.Vücudumuzun içerisinde çok sayıda salgılanan bezler ve onların salgıladığı salgılar değişik adlarla adlandırılmaktadır. Bunlar salgılarını doğrudan doğruya kana aktarmaktadırlar ve çeşit bezlere tıp dilinde endokrin bezler denilmektedir. Bu bezlerin adına içe salgılanan bezler denilmektedir. İşte bu bezlerin görevlerinin en başında başka organların işlevlerini tam olarak yapmalarını sağlamak yanında bir de uyarıcı işlevi bulunmaktadır ki bu çok önemli salgılara hormon adı verilmektedir.

 Hormon Nedir

Hormonların çok önemli özellikleri ve yapılandırmaları bulunmaktadır. Hormonlar insan vücudunda çok önemli belirleyici bir takım özelliklere de sahip bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlilerinden olan cinsiyet belirlemede büyük oranda yardım alınmaktadır. Her insanın vücut yapısında değişik bir takım değişik amaçlara yönelik farklı farklı hormon çeşitleri bulunmaktadır. Kişilerin cinsel kimliklerini ve bunun yanı sıra üreme özelliklerini de etkileyen hormonlar insanlar için oldukça önemlidir.Erkek ve kadınlarda çok farkı şekillerde hormonlar bulunmaktadır ki Erkeklerde cinsiyet belirleyicisi olan hormonların belirleyici testisleri, bayanlarda ise yumurtalıklardır.

Hormon Testi

Ergenlik döneminden itibaren vücudumuz içinde salgılanan hormonlar vücudumuzdaki diğer hormonları uyararak ve bunları bir araya getirirler. İşte erkeklerde ve bayanlarda farklı şekillerde bulunan hormonlara cinsiyet hormonları denilmektedir. Erkeklerdeki bu hormonun adı androjen kadınlarda ise bu hormonun adı östrojen hormonudur. Cinsiyet hormonları kişinin cinsel olgunlaşması sürecinde önemli oranda etkin rol oynamaktadırlar. Bununla birlikte erkeklerdeki androjen hormonu, kadınlardaki östrojen hormonu ağırlıkta bulunmasına rağmen her iki cinste de bu iki hormon gurubu mevcut bulunmaktadır.

Hormon Bozuklukları

İnsan embriyosunda yaşamın daha ilk haftalarından itibaren cinsiyet değişikliği yaşanmamaktadır. Cinsiyet organlarının belirlenmesi her iki cins içinde aynı şekildedir. Daha sonraki yaşanan süreçte erkek olduğunu belirleyen hormon ile ve dişi olduğunu belirleyen hormon ile cinsiyet seçeneği belirgin hal almaktadır. Erkek cinsiyet hücreleri olan yani spermler sadece erkek bedeninde üretilirken, erkek cinsiyet hormonu dediğimiz androjenler hem erkek hem de dişilerde üretilmektedir. Aynı biçimde dişi cinsiyet hücresi olan yumurta sadece kadınlarda üretilmekte iken, dişi cinsiyet hormonları olarak adlandırılan östrojen ise her iki cinste de bulunmaktadır. Bundan dolayı erkek ve dişi hormonları diye adlandırma ve sınıflandırma yapmamız hata olur. Bu hormonların kişisel cinsel kimlik belirleyici olarak tanımlanması neticesi sonucunda yanlış bir düşünce tarzı oluşmaktadır. İnsanlarda bulunan üreme yeteneği ile kişilerin gösterecekleri tepkiler ve düşünceler apayrıdırlar. Hormonlar herkesin fiziksel olgunluğa ve gelişime sahip olabilmesi için vazgeçilmez ölçüde gereklidirler. Hormonlar üzerinde yapılan tıbbı gelişmeler oldukça fazla bir şekilde önem verilerek araştırılarak yenilenmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir