Hipermetrop Nedir

Hipermetrop

Hipermetrop hastalarında göze gelen ışıklar retinanın arkasına doğru düşerler. Buna bağlı olarak da görüntüde bulanıklık meydana gelmektedir. Korneada yada göz merceğinde kırma kuvvetinin düşük olmasından ve gözün arka ve ön boyunun kısa olması ve kaynaklanmaktadır. Hipermetropun da seviyeleri vardır. Bu seviye bireyin yaşıyla da doğru orantılıdır. Nadir olsa da hipermetrop hastalarının bazıları uzağı ve yakını net görebilmektedir. Daha çok genç hastalarda bu duruma rastlanır. Bu nedenle hipermetrop hastalığı farkedilmeyebilmektedir. İlerleyen yaşlarda bu kişinin şikayetleri oluşur yada artar. Bu durum ise gözlerde yorgunluğa neden olabilmektedir. Ayrıca ağrı da görülebilir. Her 10 kişiden 1’i hipermetrop hastasıdır.

Hipermetrop Tedavisi

Erken teşhis edilmesi gereken hastalıklardan biri de hipermetroptur. Eğer tanısı daha geç konursa gözde tembelliğe sebebiyet verebilmektedir. En önemlisi çocukluk dönemindeki hastalarda tanının erken konmasıdır. İlk olarak çocukların hipermetrop seviyelerinin belirlenmesi gerekmektedir. Sağ ve sol göz arasındaki farklılık fazlaysa, hipermetrop seviyesi yüksek olan göze egzersiz verilebilir. Çalışması sağlanır. Çocuklarda hipermetrop derecesi eğer yüksekse şaşılık da ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda hipermetrop önemlidir ve tanısının konması için gözde herhangi bir sorun oluşması beklenmemelidir. Çocuk iki yaşına ulaştığında göz muayenesi yapılarak, göz sağlığı tetkik ettirilmelidir. Hipermetrop kalıtsal olduğu için aile bireylerinden birinde herhangi bir göz hastalığı varsa çocuğun 2 yaşına gelmesi beklenmeden gerekli tetkikler yaptırılabilir.

Gizli Hipermetrop

Hipermetropun belirtileri arasında bulanık görme, gözün çabuk yorulması, gözlerde ağrı hissi, dikkati bir konuya odaklayamama yer almaktadır. Belirtiler biraz önce bahsettiğimiz gibi kişinin yaşıyla da ilgili olduğundan, ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Hipermetropun derecesi düşükse, kişinin görmesinde herhangi bir bulanıklık oluşmaz. Sadece göz yorgunluğu hissedilecektir. İleri seviyeli hipermetroplarda yakın ve uzağı görmede sorunlar oluşabilir.

Hipermetrop hastaları gözlük ve lens kullanabilir veya lazerle bu sorundan kurtulabilirler. Gözlükler, gelen ışığın arkaya gitmesini önleyecek ve ışığı retinaya düşürecektir. Lensler de bu işlevi görmektedirler.  Ayrıca hipermetrop tedavisinde çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabileceği gibi lazer ameliyatları da yapılabilmektedir.

Hipermetropun üç tipi bulunmaktadır. En sık rastlanan hipermetrop uzunluk hipermetropudur. Uzunluk hipermetropu olan kişilerde gözün ön-arka uzunluğu daha kısadır. Bu da biraz önce değindiğimiz gibi gelen ışığın retinaya değil retinanın arka tarafına doğru gönderilmesine neden olmaktadır. Bir diğer hipermetrop türü ise eğim hipermetropudur. Eğim hipermetropu olan kişilerde gözdeki lens ve korneanın eğimi daha azdır. Bu durum da ışığın retinanın arkasına gönderilmesine sebebiyet vermektedir.

Hipermetropun üçüncü cinsi de kırıcılık hipermetropudur. İlerleyen yaşlarda görülür. Zamanla göz merceğinin yapısı değişir ve bundan dolayı da ışığın kırılması sağlanamaz. Dolayısı ile gelen ışınlar retinaya yansımaz. Bu durum kişinin gördüğü görüntünün bulanık olmasına neden olur. Hipermetropun türü ne olursa olsun kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. İhmal edilmemeli ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Cerrahi operasyon tercih etmeyen bireyler lens veya gözlük kullanımına yönelebilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir