Hipermetrop Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gözün iyi görememesi göz sağlığımızın bozulduğunu işaret ettiği gibi, aşırı görmek de göz sağlığını bozan bir çeşit hastalıktır. Hipermetrop, küçük yaşlarda başlayan ve ilerleyici olmayan bir göz kusurudur. Küçük yaşlarda başlayan bu sorun yetişkinlik döneminde kendini göstermeye başlar.

 

Hipermetrop hastaları yakını göremez ama uzağı çok iyi görürler. Normalde retinaya yansıması gereken görüntü kırılarak retinanın arka kısmına düşer. Bunun nedeni gözün ön ve arka boyunun kısalığı, korneanın veya göz merceğinin kırma kuvvetinin azlığıdır. Bu nedenle retinaya düşen görüntüde bulanıktır.

Hipermetrop hastaları okuyacak oldukları bir yazıyı çok iyi göremedikleri için mümkün oldukça gözlerinden uzak tutarak okumaya çalışırlar. Yakını görme sorunu yaşayan Hipermetrop hastaları konveks camlı gözlük kullanmak zorunda kalırlar.

 

Hipermetrop Belirtileri

 

Hipermetrop hastaları bir yazı okumaya başladıkları zaman baş ağrısı sorunu yaşarlar. Gözlerde yorgunluk, göz çevresinin ağrıması, bulanıklık ve dikkat dağınıklığı Hipermetrop hastalığının belirtileri arasındadır. Hipermetrop erken yaşlarda fark edilip tedavi edilmezse göz tembelliği, şaşılık ve miyop sorununa yol açar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir